עטלפים סובלים מתדמית שלילית למדי. גם אנשים שמעולם לא ראו עטלף במציאות מגלים חשש וגועל ממראה עטלפים. נרקמו אודותיהם אגדות של מוצצי דם, שהם מסתבכים בשערות ושהם עכברושים מעופפים, אך האמת היא שהעטלפים דווקא אחראים לחיסול מזיקים רבים.

מצד שני, אם יש לכם בעליית הגג או בחצר עטלפים זה עלול להיות לא כל כך נעים לעבור שם בלילה, ולהיבהל מלהקת עטלפים שמרחפת סביבכם ומעל לראשכם. מעבר לאי הנעימות הזאת, עטלפים גם יוצרים בעיות אמיתיות ומסוכנות וישנן שיטות רבות לסלקם.

זני העטלפים בישראל

העטלף הינו היונק היחידי שמסוגל לעוף. הוא משתמש בקולות בעלי תדרים גבוהים במיוחד, אותם האדם לא מסוגל לשמוע, על מנת להתמצא וללכוד את טרפו. מלבד עטלף הפירות המצרי, בישראל חיים עוד כ-32 זני עטלפים, הניזונים מחרקים קטנים. למעלה משליש מהיונקים שחיים בארץ הם עטלפים. הם נחשבים למדבירים טבעיים מצוינים, שעוזרים לחקלאים למגר חרקים מזיקים כגון סוגים שונים של עש.

כניסת עטלפים לבית

עטלפים יכולים לחדור לעליות גג ולמחסנים דרך פתחים וכניסות אוורור. הם נוטים להשתכן מאחורי חפצים במחסן או בעליית הגג, כך שמקומות אלו עלולים להתמלא בגללים שלהם, המעבירים מחלות ויוצרים לכלוך שקשה להיפטר ממנו. מעבר לסכנה הבריאותית, לשתן של העטלפים ריח איום ונורא שנודף ומגיע לכל הבניין. ההפרשות של העטלפים מטנפות את קירות ותקרות הבתים, כך שהרחת עטלפים הינה לעתים האפשרות היחידה.

סכנות בריאותיות במחיצת עטלפים

בתוך ההפרשות של העטלפים ישנם חיידקים שעלולים לפגוע במערכת הנשימה של בני האדם. אם חשבתם לטפל בבעיית העטלפים שלכם בעצמכם, כדאי שתשקלו זאת בשנית מכיוון שניקוי צואת העטלפים מהווה סיכון בריאותי. על כן, חשוב לתת לאנשי מקצוע בלבד, כגון מדביר, לטפל בבעיה כזו.

המדביר יגיע עם ציוד מיוחד שיגן עליו מפני חיידקים שהעטלפים עלולים להעביר. מלבד זאת, לאנשי המקצוע ישנם חומרים מיוחדים שמחסלים את הוירוסים והחיידקים שנמצאים בגללי העטלפים. אותם חומרים גם מונעים ומנטרלים את הריחות הלא נעימים של צואת העטלפים.

אם בעיית הריח עדיין לא נפטרת, ישנם חומרים מיוחדים שמטפלים רק בבעיית הריח. אלו הם חומרים שמפרקים את מולקולות הריח ומשאירים המחסן או עליית הגג נקיים מריחות לא נעימים.

מניעת חזרת העטלפים

חשוב לפנות למרחיקי עטלפים שעובדים לא רק עם חומרים שמבריחים את העטלפים, אלא גם כאלו שירחיקו עטלפים נוספים מלחזור אל ביתכם. אם בדעתכם לאתר חומרים מדבירים ולטפל בבעיה לבד, שימו לב שחומרים אלו רעילים מאוד ועדיף לא להתעסק איתם מלכתחילה.

אנשי ההדברה ירחיקו את העטלפים עבורכם, ינקו ויפנו את הגללים, ויטפלו בכל תופעות הלוואי שיצרו העטלפים. מדביר מקצועי גם דואג לאתר את פתחי הכניסה והכוכים שבהם מסתתרים העטלפים, וזאת כדי למנוע חזרה של תופעה בלתי נעימה זו. לאחר ביקור המדביר, העטלפים האורחים יבינו שעדיף להם למצוא מקום חדש שבו יכלו להשתכן ולגדל את צאצאיהם.