חלזונות וחשופיות אינן מהוות סכנה לאדם ועצם הדברת חלזונות וחשופיות נובע מן בעיקר מן הפגם האסתטי שהן מהוות. ראשית צורתן הינה כשל גוש ריר, כמו כן, הן חלזונות והן חשופיות משאירות שבילי ריר במסלול תנועתן, בנוסף לחלזונות וחשופיות יש משיכה יתרה לכלי אוכל של חיות המחמד כשהם נמצאים בגינה. בנוסף החלזונות עלולים לגרום נזק לצמחיית הגינה מאחר והם מסוגלים לאכול כמעט כל צמח ובייחוד הדרים. אולם, לצורך כך כמותם צריכה להיות עצומה. בעיה זו נפוצה לעיתים במטעים שונים בענף החקלאות.

חילזון

גוף החילזון הוא רך וריר ועל גבו ישנה קונכייה דקה עשויה סידן פחמתי. כאשר החילזון לא פעיל או מאוים הוא נכנס אל הקונכייה. על ראשו של החילזון 4 משושים כאשר על שניים מהן ישנם אברי ראייה ועל שניים מהם איברי מישוש וריח. פיו של החילזון ממוקם מתחת למשושים ועשוי מגרדת אשר משמשת לגירוד, פירוק ובליעה של המזון.

החילזון מפריש ריר שמקל על החיכוך עם הקרקע בעת תנועתו. החילזון צמחוני ועיקר מזונו הוא בחומרים אורגניים הנמצאים בקרקע: קליפות עצים וצמחייה. עיקר שעות הפעילות של החילזון הינן בלילה או ביום לאחר גשם. בקיץ החלזונות נמצאים בתרדמת ומתחפרים עמוק בקרקע.

חשופית

החשופית דומה מאוד לחילזון אולם היא אינה בעלת קונכייה. גם לחשופית שני זוגות משושים זוג אחד אמצעי ראייה והזוג השני אמצעי הרחה ומישוש. החשופית שוכנת בעיקר במרתפי בתים, על קירות בתים ובמערכות ביוב. לעיתים החשופיות זוחלות במערכות הביוב ומגיעות אל חדרי אמבטיה, מטבחים וחצרות בתים. החשופית ניזונה מפטריות, אצות ורקבוביות צמחים.

הן החלזונות והן החשופיות הינם יצורים דו מיניים ובעלי אברי רבייה של זכר ונקבה גם יחד. במהלך הזדווגות מטילים חלזונות כ-90 ביצים כדוריות בתוך גומה באדמה. ביצים אלה מכוסות בנוסף במעטפת צואה וריר. כעבור כשבועיים בוקעים החלזונות ומגיעים לבגרות לאחר כשנה-שנתיים כתלות בתנאי מזג האוויר.

פתרונות הדברה לחלזונות וחשופיות

הדברה ביולוגית– החלזונות והחשופיות מהוות את מזונם של נחשים, ציפורים, לטאות, צפרדעים, מכרסמים וחיפושיות שונות. עצם תזונתם גורמת להדברת החשופיות מגינתנו והחשת להדברה הביולוגית הטבעית ביותר. בחקלאות נעשה שימוש בזנים מסוימים של חלזונות אשר טורפים את חלזונות הגינה המסבים נזק למטעי העצים.

הדברה טבעית– ניתן לרסס בגינה תמיסות טבעיות המבוססות על שום מרוכז או לענה.

מניעה– מומלץ לנקות את גינות הבתים היטב מעלים, פסולת, ענפים וטחב, אלה מהווים מקורות מסתור ומזון מצוינים לחלזונות ולחשופיות. חשופיות וחלזונות נהנים להגיע לגינה בעלת קרקע לחה.
כאשר נמנעים מלהשקות את הגינה בלילה ומבצעים השקיה בשעות הבוקר המוקדמות בלבד, כאשר החלזונות והחשופיות אינן פעילות, הן לא ירבו להגיע לגינתכם. ניתן לפזר מלח באזור שהיית החלזונות והחשופיות, המלח גורם להתפוצצות התאים בגופם וכך נמנעת הגעתה למקומות בהם מפוזר המלח. אולם, שיטה זו מלכלכת מאוד ואינה עמידה לאורך זמן.

ניתן להציב בגינה קעריות עם קפה קר או בירה, החשופיות נמשכות אל הריח ולאחר הגעתן, טובעות בתוך הקעריות. החלזונות והחשופיות רגישים לנחושת, על ידי התקנה של רצועת נחושת סביב גזע עץ, ניתן למנוע מהם לטפס על העצים, להגיע לעלי העץ ולגרום נזק.

הדברה כימיתבמקרים קשים במיוחד ניתן לעשות שימוש בחומרי הדברה מבוססי מתזון. זהו חומר חזק ואפקטיבי הפוגע בחשופיות ובחלזונות והתוצאות נראות כבר כעבור 24 שעות לאחר הפיזור. אולם יש לשים לב כי חומר זה הינו רעיל מאוד ולכן לצורך שימוש בחומרי כימיים להדברתם יש להתייעץ עם מדביר לפני שימוש בחומרים אלה.