חומרי ההדברה הכימיים "הרגילים" מזהמים ומזיקים מאוד לסביבה. רב חומרי ההדברה הם רעלנים המתפרקים באופן איטי ולכן נשארים בסביבתנו (אוויר, קרקע ומים) לאורך זמן. אנו חשופים למעשה לרעלים לאורך שנים לאחר ביצוע הדברה יחידה. הדברה אורגנית הינה שיטת הדברה של מזיקים אשר מתבססת על חומרים אורגניים, משמע טבעיים לחלוטין, אשר שומרים על הסביבה. חומרי ההדברה האורגניים מופקים ממקורות צמחיים טבעיים ובעלי רעילות נמוכה ביותר עד חוסר רעילות לחלוטין. על מנת לצמצם את הנזקים יש חשיבות למעבר להדברה אורגנית, העושה שימוש בחומרים שאינם מזהמים וגורמים לנזקים חמורים לסביבה ולאדם.

מהם היתרונות של הדברה אורגנית?

ההדברה האורגנית, בגלל שהיא מתבססת על חומרים טבעיים היא ההדברה הבטוחה ביותר הן לאדם והן לסביבה. ההדברה האורגנית נוחה יותר לביצוע מההדברה הכימית. במקרה של הדברה אורגנית אין צורך לאפסן באופן מיוחד מוצרי מזון, לבצע פינוי של הבית, להמתין לאיוורור הבית למשך פרק זמן ארוך וכו'. חשוב לציין כי ההדברה האורגנית הוכיחה עצמה בשנים האחרונות וניתן לראות בוודאות כי יעלותה לא נופלת מהדברות כימיות שונות.

מהו תכשיר הדברה אורגני ביתי?

כיום לא חייב להזמין חברת הדברה לביצוע הדברה אורגנית. השוק עמוס בחומרי הדברה אורגניים בהם ניתן לעשות שימוש ביתי עצמאי. התכשירים האורגניים כוללים: מלכודות למזיקים, תרסיסים מבוססי חומרים אורגנים, תכשירים אורגנים ועוד. כאמור כל חומרי ההדברה האורגניים הביתיים, אם הם נמכרים על ידי חברה אמינה, יהיו ידידותיים לסביבה, לבני האדם ולחיות המחמד.

חברה להדברה אורגנית

לעיתים התכשירים הביתים עשויים שלא לעזור בפתרון בעיית המזיקים. במקרה כזה כדאי לפנות לחברת הדברה, אולם גם במקרה זה חשוב להקפיד לבקש שירות של חברה המספקת שירותים של הדברה אורגנית. לא כל החברות מבצעות הדברה אורגנית ולעיתים חלק מהחברות מציעות שירות שיקרי. כיצד אם כך בוחרים חברה?

ראשית חייב להיות בידי המדביר תעודת רישיון הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. בנוסף יש לבדוק את אמינות ומקצועיות המדביר. מהם שיטות ההדברה שלו ואילו חומרי הדברה הוא משתמש. חשוב לברר על מגבלות שונות שעשויות לצוץ בעת או לאחר ההדברה: פינוי הבית, ארגון הבית, רעילות, עמידות ההדברה, צורך בניקוי ועוד. אל תהססו לפנות אל המדביר בכל שאלה ובקשה, הרי בסופו של דבר מדובר בכסף שלכם ויותר חשוב מכך בבריאות שלכם ושל בני ביתכם. מומלץ לפנות לחברה עליה קיבלתם המלצות מחברים או מכרים ואם לא, אז כדאי לבקש לראות המלצות של לקוחות אחרים על החברה.

חשוב לשים לב אם ההדברה צריכה יציאה לפרק זמן ארוך מאוד מהבית, ביצוע ניקיונות אחרי הריסוס, המדביר מזהיר מפני רעילות לבעלי חיים ולבני הבית- זוהי אינה הדברה ירוקה. למעשה המדביר עשוי לגבות מכם מחיר גבוהה יותר כל הדברה כימית רגילה. חשוב לזכור! בהדברה אורגנית החשיפה להדברה כמעט ואינה מסוכנת, אינה מצריכה פעולות דרסטיות בבית, אינה מלווה בריחות לוואי חריפים ואינה אמורה לגרום לאף תופעות לוואי לא בקרב בני הבית ולא בקרב חיות המחמד.

מהו המחיר?

כמו בהדברה רגילה, כך גם בהדברה אורגנית, מחיר ההדברה תלוי בגודל השטח המודבר. פעמים רבות הדברה אורגנית עושיה לעלות מעט יותר מהדברה רגילה. כדאי לעשות סקר שוק ולבדוק את הפרשי המחירים בין חברות ההדברה השונות. ההבדלים בין סוגי ההדברות לא צריכים להיות משמעותיים באופן ניכר. נכון להיום הדברה אורגנית עולה מעט יותר, אולם עדיף לשקט הנפשי שלנו ולסביבה לבצע דווקא הדברה אורגנית.