קרציות מעוררות דחייה וגועל רב בקרב בני אדם. מעבר לסכנה שהם מהוות לחיות המחמד שלנו בכך שהן מעבירות מחלות ואף עשויות למצוץ דם עד למצב של אנמיה, קרציות מסוגלות להתיישב על בני אדם ולהדביקו במחלות שונות כגון קדחת הקרציות, קדחת המערות וקדחת הבהרות.

הקרצייה הינה טפיל ממשפחת העכבישים אשר ניזונה מדם של יונקים, עופות, זוחלים ודו חיים. לקרצייה גוף אחיד, ארבע זוגות רגליים וכן איבר ייחודי מתחת לפיהם המכיל טורי שיניים אשר מסייע לקרציות להיצמד לעור הפונדקאי. בנוסף על הרגליים הקדמיות של הקרצייה ישנם זיפים אשר משמשים כאיבר חישה ללחות, טמפרטורה וחומרים כימיים.

מיני הקרציות הנפוצים הינם: קרציית הכלב, קרציית המערות, קרציוני העופות וקרציון הגרדת או בשמו המוכר סקביאס.
עונות הפעילות של הקרציות הינן העונות החמות: אביב-קיץ. הקרציות חיות באזורים עשירי עשבים ושיחים נמוכים. הקרצייה מטילה עשרות ביצים על גבי העלים ומתוכם בוקעים זחלים אשר ממתינים לפונדקאי עליו יוכלו לטפס. לאחר שהזחל שובע ממנת הדם, הוא מתנשל מספר פעמים והופך לקרצייה בוגרת. קרצייה בוגרת מוצצת כמויות עצומות של דם ומטילה כמויות גדולות של ביצים.

כאשר נדבקות הקרציות אל הפונדקאי הן אינו מגרדות או מכאיבות ולכן יכולות לשבת פרקי זמן ארוכים מאוד עליו. לקרציות יכולות חישה מדהימות והן חשות נוכחות של פונדקאי על פי ריכוז הפחמן הדו-חמצני בנשימותיו, תנודות הליכתו או ריח הגוף שלו. הקרציות מסוגלות לעבור עשרות מטרים על מנת להגיע אל הפונדקאי.

הדברת קרציות בבית ובגינה

לצורך ביצוע הדברה יעילה של מזיק זה עלינו לשלב שתי פעולות במקביל, הן טיפול בבעל החיים והן טיפול בסביבת מגוריו. במידה ואדם מגלה כי נעקץ בידי קרצייה, עליו לפנות באופן מיידי אל הרופא על מנת לשלול הידבקות במחלות מסוכנות.

כאשר נגיעות הקרציות סביבנו היא קשה מאוד, יש צורך להפעיל שיטות של הדברה כימית באופן עצמאי או על ידי חברת הדברה. הדברה בפני קרציות מבוססת על חומרים השייכים למשפחת קוטלי החרקים. יש להשתמש כמובן בחומר שמאושר על ידי משרד הבריאות ולפעול על פי ההוראות. הקרציות רגישות בעיקר לחומרים המבוססים על פרמטרינים אשר גורמים לשיתוק ומוות, אולם פרק הזמן בו הם נותרות פעילות לאחר הריסוס עומד על כ-48 שעות.

הריסוס, עצמאי או בידי מדביר, יבוא באמצעות משאבה והשפרצת החומר הכימי באזורים נגועים. בעת ההדברה יש חשיבות עליונה להתמקד באזורי המחייה של חיית המחמד, אזורים נגועים בקרציות בבית ובחצר וכן אזורים של צמחיית פרא, גרוטאות, חורים וסדקים. בתום הריסוס יש להרחיק את חיית המחמד לפרק זמן של כיממה על מנת למנוע הרעלה.

החומר המרוסס משפיע לתקופה של כחודשיים בלבד, בשל יכולות הפירוק היחסית מהירה שלו, על כן בנוסף לפעולת ההדברה מומלץ להקפיד על דרכי המניעה הבאות:

  1. טיפול חודשי לחיית המחמד- במקרים קשים יש לבצע טיפול וטרינרי מבוקר להדברתם. בכל מקרה יש לבצע אחת לחודש טיפול מניעה. קיימים תכשירים רבים בשוק אשר מותאמים למגוון חיות מחמד.
  2. תספורת- קרציות שוכנות בעיקר על גבי פרוות עבות ועבותות. הן יעדיפו שלא לעלות על חיות מסופרות.
  3. ניקיון סביבת הרביצה- יש לנקות לעיתים קרובות את אזור הרביצה של חיית המחמד על ידי ביצוע שאיבה באמצעות שואב אבק, ניעור כריות ושטיחים ושטיפת הרצפה.
  4. ניקיון האזור- עשבייה, צמחי פרא, גרוטאות ושאר לכלוכים הם בית גידול נהדר לקרציות. רצוי לסלקם באופן מיידי מסביבתה של חיית המחמד.
  5. איטום סדקים ופתחים- גם סדקים, חורים ופתחים בבית ובחוץ עשויים להיות מקום מסתור נהדר לקרציות. יש לבצע איטום שלהם למניעת רביצת קרציות.