זה לא קל, אבל בהחלט אפשרי: הדברת חולדות בבית

חולדות ידועות באינטליגנציה גבוהה, ובכושר הישרדות יוצא מן הכלל. היכולות הללו, לצד הנזק הרב שהן מחוללות – הופכות את לכידתן למאתגרת ביותר.

בניגוד למזיקים אחרים, בחולדות אנחנו לא מטפלים באמצעות חומרי ריסוס. אם היינו מנסים לעשות זאת, היינו מגלים שיש צורך בכמות גדולה מדי של חומרים רעילים, מה שעלול לסכן את בני הבית ואת חיות המחמד. אז מה בכל זאת אפשר לעשות? מחסל החרקים עם המדריך המלא.

 

הדברה נגד חולדות בבית, בביוב ובחצר

שימוש במלכודות, פיזור תיבות האכלה

רישיון המשרד להגנת הסביבה

הגעה מעכשיו לעכשיו – 1 ק"מ מכם

שירות בפריסה ארצית רחבה

 

לבירורים והצעת מחיר מיוחדת חייגו:

053-350-5746

הדברת חולדות

 

מה עושים נגד חולדות – לכידת חולדות בשלושה שלבים

בכל מקרה שבו עולה חשד להימצאות חולדות בבית, נפעל לפי השלבים הבאים:

1. אבחון וסריקה של השטח: במהלך הסריקה הראשונית מדביר מוסמך יחפש רמזים בשטח כמו גללים וסימני כרסום. כך, נוכל להעריך את כמות החולדות המשוערת שיש בבית ואת מקום הימצאותן, ולגבש תוכנית פעולה יעילה.

2. לכידת החולדות: בשלב השני, המדביר יפעל ללכידת החולדות. בחלק מהמקרים ניתן לעשות זאת בביקור אחד, באמצעות מוט ארוך המכונה לוכדן. במקרים אחרים (בעיקר כשיש מספר רב של חולדות, או כשהן מסתתרות היטב) המדביר יציב מלכודות מסוגים שונים, והחולדות ייתפסו בהן תוך ימים בודדים.

3. איסוף החולדות: בשלב השלישי יש לאסוף את החולדות שנלכדו, חיות או מתות. מי שמתקשה עם השלב הזה, יכול להיעזר בנו.

 

איך להדביר חולדות ביעילות ומבלי לסכן את בני הבית

כפי שהסברנו, לא נהוג לבצע הדברה נגד חולדות באמצעות ריסוס, בשל כמויות הרעל הנדרשות לכך. במקום זאת, נשתמש במלכודות חולדות ועכברים מסוגים שונים, בהתאם לאופי הבעיה וההיקף שלה:

√ מלכודת קפיץ: מלכודת קפיץ פועלת על בסיס פיתיון. ברגע שהחולדה מניחה את כף רגלה בתוך המלכודת, היא נהרגת באופן מיידי.

√ מלכודת כלוב: מלכודת כלוב פועלת על אותו עיקרון של מלכודת קפיץ, אך היא לא הורגת את החולדה ולא מזיקה לה, ועל כן נחשבת לפתרון הומני. לאחר שהחולדה נתפסת, ניתן לשחרר אותה הרחק מאזור המגורים.

√ תיבות האכלה: תיבת האכלה היא מלכודת סגורה שבתוכה מוחבא פיתיון רעיל. החולדה נכנסת לתיבה וניזונה מן הרעל. חשוב לציין שהרעל לא פועל באופן מיידי, אלא בחלוף 3-6 ימים בממוצע. היתרון של תיבות האכלה טמון בכך שהתיבה חוסמת את הגישה לרעל לבעלי חיים ופעוטות, ובכך מגנה עליהם. החיסרון הוא שאין לנו שליטה לגבי המקום שבו החולדה תמות לבסוף.

 

הדברת חולדות בחצר – כך עושים את זה נכון

הדברת חולדות בגינה דורשת פתרון מערכתי ונרחב. עלינו לאתר את מקומות המסתור של החולדות, וליישם פתרונות הדברה במקומות המתאימים. במקרים רבים נדביר את מערכת הביוב, ובמקביל נשתמש בתיבות האכלה אותן נפזר באזורים אסטרטגיים בחצר. החולדות שיאכלו מן הרעל, יגססו ולבסוף ימותו. סביר להניח שזה יקרה מחוץ לחצר שלכם, מה שחוסך את התהליך של פינוי הפגרים לאחר מכן.

 

כן, החולדות יכולות להגיע מהאסלה – איך מבצעים הדברת חולדות בביוב?

הביוב העירוני משמש חולדות רבות כבית מחסה קבוע ובטוח. למרבה הזוועה, חולדות במערכת הביוב לא נשארות שם, והן בהחלט עלולות להגיע לתוך הבתים שלנו דרך האסלה. כדי למנוע את הסיטואציה הבלתי נעימה, נפעל באחת מהדרכים הבאות:

* בבית מגורים פרטי: נאתר את בורות הביוב סביב הבית. בתוך הבורות נטמין את רעל העכברים, אותו נחזק באמצעות כבל עשוי פלדה כדי שהרעל לא יישטף.

* בבניין משותף: נאתר את בור הביוב של הבניין ונטמין בו רעלים אנטיקוגלנטים.

* התקנת שסתום אל-חזור: כדי למנוע מהחולדות את האפשרות להיכנס אליכם הביתה, ניתן להתקין שסתום אל-חזור במערכת הביוב. שסתום כזה מאפשר למי הביוב לזרום למטה, אך לא למעלה אל כיוון האסלה. כך, ניתן למנוע את חדירת החולדות הביתה בפשטות וביעילות.

 

אי-אפשר לרסס וגמרנו? למה אין ריסוס נגד חולדות?

בניגוד למזיקים אחרים, חולדות לא ניתן להדביר בריסוס, מכמה סיבות:

1. קשה ליישם מגע ישיר: כדי להדביר בריסוס נצטרך מגע ישיר. חולדות יודעות לברוח במהירות, כך שקשה מאד לייצר מגע כזה.

2. הריסוס מסוכן: ריסוס חולדות מסוכן – כדי לחסל חולדות יש צורך ברעל בכמות גבוהה שעלולה לסכן את בני הבית, חתולים וכלבים.

3. הריסוס לא מתמקד במקומות המסתור: גם אם הצלחנו לאתר וללכוד חולדה אחת שנמצאת על פני השטח, זה לא אומר שאין חולדות נוספות במקומות מסתור.

 

אילו רעלים יעילים נגד חולדות ומהו המנגנון הפעולה שלהם?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של רעל נגד חולדות:

1. חומרים אנטיקואגולנטים: החומרים הללו פוגעים בקרישת הדם של החולדות. בקבוצה זאת, נהוג להבדיל בין רעלים מהדור הישן לרעלים מהדור החדש. רעלים מן הדור החדש פועלים עם מנגנון השהייה של כ-72 שעות. זאת בניגוד לרעלים מהדור הישן בהם השתמשנו בעבר. רעלים מהדור הישן פעלו על בסיס מיידי, מה שגורם לחולדות בסביבה להבין את הסכנה ולהימנע מהרעל.

2. רעל על בסיס אלפא-כלורולוז: רעל מן הסוג הזה מחסל את החולדות באמצעות פגיעה במנגנון המוחי וירידה בטמפרטורת הגוף. מגיע בצורה של אבקה, ומתאים לשימוש בעיקר בעונת החורף.

3. רעל על בסיס ציאניד: מדובר בחומר רעיל במיוחד שפועל במהירות ומחסל את החולדות באופן מיידי. רעלים כאלו עלולים להזיק גם לבני אדם, ולכן השימוש בהם נעשה בצורה מבוקרת.

 

מה עושים אם יש חולדות בחצר של בניין?

במידה ונתקלתם בחולדות בחצר הבניין, רוב הסיכויים שטיפול מקומי בדירה שלכם לא יספיק. ההתייחסות לבעיה תהיה נרחבת, ותתבצע בכמה דרכים:

* איתור מוקדי הכניסה: איתור מסלולי הכניסה של החולדות לבניין (סדקים בקירות, מרזבים וכו') וטיפול בהם, כדי למנוע כניסה חוזרת.

* במקרה של חולדות המגיעות מהביוב: במידת הצורך, תתבצע הדברה של מערכת הביוב.

* פעולות מניעה: בתום ההדברה נמליץ על פעולות מניעה כמו ייבוש מקורות מים עומדים, גיזום ענפים וסילוק מקורות מזון.

 

לא רק בבית – הדברה נגד חולדות בעסקים

בתי עסק רבים עלולים למשוך אליהם חולדות – כולל חנויות, מסעדות ומפעלים. חולדות בעסק עלולות לגרום לנזק תדמיתי, להזיק לסחורות ולרכוש ולפגוע בתשתיות.

למרבה המזל, יש פעולות מניעה שניתן לבצע מראש כמו איטום חורים וסדקים, ניקוי אשפה תדיר וטיפול במערכת הביוב.

במידה והעסק כבר נגוע בחולדות, הטיפול יתבצע באמצעות פיזור מלכודות. במקרים מסוימים הטיפול יתבצע במספר ביקורים, עד לחיסול מלא של כל החולדות.

לאחר מכן מומלץ לבצע בקרה אחת לחודש, כדי לוודא שהחולדות לא חוזרות ושאין נקודות תורפה שיאפשרו את כניסתן.

 

מתי להזמין מדביר חולדות – סימנים להימצאות חולדות

אם ראיתם חולדה בעיניים, או זיהיתם סימנים מחשידים – כדאי להזמין מדביר חולדות מקצועי. סימנים להימצאות חולדות בבית כוללים בין היתר:

√ סימני כרסום: יופיעו על רהיטים, משקופים, תשתיות וחוטי חשמל.

√ הימצאות גללים וסימני שתן: הגללים מוארכים וכהים. סביר להניח שתמצאו אותם סמוך למקורות מזון, למשל בארונות המטבח או במזווה.

√ רעשים משונים: חולדות פעילות בשעות הלילה, ולכן סביר שבשעות האלו תשמעו אותן. יתכן שתשמעו תזוזה בתוך הקירות או התקרה, או רעשי כרסום.

 

כמה זה עולה? מחיר הדברת חולדות

המחיר להדברת חולדות מושפע בעיקר מהיקף הבעיה וגודל השטח שצריך לטפל בו. בטבלה הבאה תוכלו להתרשם ממחירון ממוצע של חברת הדברה מקצועית להדברת חולדות:

סוג השירות מחיר ממוצע
הדברת חולדות בדירה 300-650 ₪
הדברת חולדות בבית קרקע 300-650 ₪
הדברת חולדות בביוב 300-700 ₪
הדברת חולדות לעסקים 300-900 ₪