השיטות הנפוצות ביותר להדברת מזיקים כרוכות לא פעם בשימוש בחומרים המזהמים את הסביבה, מסוכנים לבני אדם או לבעלי החיים סביבם וגורמים לנזקים בצד התועלת שלהם.

כיום ישנה מגמה לעבור לשימוש בשיטות של הדברה ירוקה, ואחד הפתרונות הנפוצים ביותר הוא שימוש בהדברה אלקטרונית. הדברה אלקטרונית אמורה לתת את אותו אפקט הדברה, אולם ללא שימוש ברעלים וכימיקלים.

ההדברה האלקטרונית היא שיטת הדברה ירוקה ומבוססת על שימוש באמצעים ומכשירים אלקטרוניים הגורמים למזיקים תחושת אי נוחות שגורמת להם לעזוב את המקום בו הם נמצאים. המכשור פועל בכל שעות היממה ואינו מהווה סכנה לבני אדם.

כולם יכולים להשתמש במיכשור האלקטרוני להדברה, והוא מותאם למגוון בעיות מזיקים, כגון: תיקנים, חולדות, עכברים, יונים, דרורים, עטלפים, נמלים ועוד.

להדברה האלקטרונית מספר רב של יתרונות:

1. זוהי שיטה ידידותית לסביבה ולבני האדם.

2. השיטה אינה כרוכה בתופעות לוואי וריחות לא נעימים.

3. שיטת הדברה שמיועדת למגוון רחב של מזיקים.

4. שיטה אשר אינה פוגעת בחיי השיגרה ואינה מפריעה למהלכם.

5. השיטה אינה דורשת פינוי שטח או הכנת הבית להדברה.

6. השיטה ידידותית לבעלי החיים ככלל, היא לא משמידה אותם לחלוטין אלא מרחיקה אותם מביתנו.

7. בשיטה זו ניתן להשתמש בכל שטח וחלל שהוא.

8. השיטה אפקטיבית לאורך זמן.

9. ההוצאה ההתחלתית אומנם גבוהה יחסית, אך לאחר מכן ההוצאות מזעריות.

10. השיטה לא רק מדבירה מזיקים קיימים אלא גם מונעת את בואם העתידי.

ההדברה האלקטרונית מתבססת על מספר שיטות אלקטרוניות אשר מבוססות על הכרת נקודות התורפה של המזיקים וניצולן.

שיטות ההדברה אלקטרונית:

1. גלי אולטרסאונד – שיטת הדברה זו פועלת באמצעות שידור גלי אולטרסאונד בתדרים שגורמים לתחושת אי נוחות למזיקים ומבריחים אותם. האוזן האנושית אינה מסוגלת לזהות רעשים אלה ולכן הם אינם מהווים הפרעה. שיטה טובה לסילוק חרקים ומכרסמים.

2. גלי קול נמוכים – שיטת הדברה זו פועלת באמצעות שידורי גלי קול נמוכים במיוחד שהאוזן האנושית אינה מזהה אולם הם מהווים מטרד לאוזניים של יונים ובעלי כנף אחרים וגורמים לסילוקם.

3. שיבוש שדות אלקטרומגנטיים – שיטת הדברה זו פועלת באמצעות  שידורים של גלים אלקטרומגנטיים המשבשים את השדות בסביבה. זני נמלים מסויימות משתמשים בשדות אלה לצורך התמצאות. כאשר השדה מופרע, הן אינן מסוגלות לשוב לקינן.

4. יצירת ויברציות – בשיטת הדברה זו מכשיר נמצא על פני האדמה ומשדר תנודות ורעידות באמצעות גלי קול. מזיקים ומכרסמים אשר נמצאים מתחת לפני הקרקע נרתעים ומתרחקים מהשטח.

5. תאורה – שיטת הדברה זו פועלת באמצעות תאורה מסנוורת ואלמנטים שונים של תאורה המרחיקים יונים ושאר בעלי כנף. המערכת מופעלת באמצעות גלאי תנועה, אשר מפעילים תאורה מסנוורת שמרתיעה את בעלי הכנף.

חלק מהמכשירים ניתן לרכוש בחנויות לחומרי בניין או כלי בית, אולם המגוון הרחב ביותר של המכשירים סביר שימצא בחברת הדברה מקצועית. בעת קנייה מחברת הדברה ניתן לבצע התאמה מירבית של המכשיר אל סוג המזיקים, פריסתם בבית וכמותם.

החברה תוכל לייעץ באופן מקצועי לגבי המכשיר המתאים, מיקומו, רמת הפעלתו (במידה וניתן לכיוונון) וכו'. חברת הדברה מתאימה ניתן למצוא במדריך הטלפונים או באינטרנט כמובן. רצוי מאוד לברר בקרב חבריכם או משפחתכם אודות חברת הדברה ולקבל המלצות ממקור קרוב.

חושב להבהיר, כי יעילות ההדברה האלקטרונית משתנה ותלויה בגורמים שונים. חשוב להתייעץ עם חברה מקצועית ולבקש אחריות במקרה בו הצבת מכשיר אלקטרוני לא תביא לתוצאות המובטחות בידי החברה.