על אף שמיקי מאוס נתפס כיצור נחמד, המצאות של עכבר בסביבתנו תגרום לנו אי נוחות, מטרד ואף גועל. למרות גודלם המזערי, עכברים גורמים לנזקים עצומים לענף החקלאות והמזון. העכברים, כמו מזיקים אחרים, נושאים בגופם מחלות וטפילים שונים העלולים לגרום להדבקה של בני אדם.

תפוצת העכברים רחבה מאוד: הם נמצאים בבתים, בחצרות, בפחי האשפה, בשדות חקלאיים, איזורי חוף ועוד.  העכברים יעדיפו מקומות מסתור חמימים וחשוכים כגון סדקים בקירות, מחסנים, ארונות מטבח ועוד. עכברים עלולים לגרום לנזק למזון, ביגוד, ריהוט ולפעמים גם לחוטי חשמל, צינורות מים וצינורות גז, תלוי היכן החליטו להתמקם.

עדות להימצאות עכברים, מלבד ראייתו בתוך הבית, מתבטאת גם בחוטים או כבלים מכורסמים, מציאת גללים, רעשי ציוץ, רעשי כרסום מוזרים, עקבות ועוד.

לאחר גילוי עכבר בבית, לא תמיד כדאי להזמין חברת הדברה, הרי שכאשר מדובר בפרט יחיד שנתגלה מומלץ לנסות ולהדבירו באופן עצמאי. אולם, אחת הבעיות בלכידת עכבר הנה מקומות המסתור בהם הוא מסתתר. בנוסף, ניסיון לתפוס את העכבר יעורר בו פחד ויגרום לו להסתתר במשך זמן רב יותר במחבואו.

אמצעים ללכידת עכברים

מלכודות ורעל

כיום קיימים בשוק מלכודות עכברים ומתקנים שונים ללכידת עכברים: מלכודות דבק, מלכודות רשת, מתקני לכידה ואף רעל עכברים.
ניתן לרכוש אמצעים אלה בחנויות לכלי בית, חומרי בניין והן מחברות הדברה.

באמצעות שיטות אלה ניתן לתפוס את העכבר בבית או בחצר באופן קל יחסית. כך נוכל לחסוך זמן וכסף שהיינו מוציאים עבור מדביר מקצועי. עם זאת, חשוב לזכור כי חלק מהמלכודות מסוכנות או רעילות לילדים וחיות מחמד ולכן מומלץ להתייעץ לפני התקנת המלכודת עם המוכר ולקרוא היטב את הוראות היצרנים.

הדברה אלקטרונית

פתרון נוסף להרחקת עכברים באופן עצמאי הוא מכשיר אלקטרוני המשדר גלי קול אשר גורמים לעכבר מטרד אך לא נשמעים על ידינו, והם אלה שמרחיקים את העכבר מסביבתנו.

לעיתים, הדברה עצמאית לא תעשה את העבודה הרצויה. כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה יש לשמור על ניקיון וסדר, לנכש עשבים גבוהים, לאחסן אשפה במקומות סגורים, לכסות מקורות מים, לאטום סדקים וחורים וכו'. במידה ואינכם מצליחים ללכוד את העכבר או שכמות הפרטים גדולה במיוחד, מומלץ להזמין חברת הדברה מקצועית.

שיטות הדברת עכברים מקצועיות

חברות ההדברה משתמשות לעיתים גם באמצעים פיזיים כגון מלכודות שונות, אולם השיטות הפופולריות הן פיזור רעלים או ריסוס בחומרים כימיים או אורגניים.

ישנן שיטות אשר פוגעות בעכבר באופן פיזי ואף גורמות למותו וישנן שיטות ידידותיות יותר שאינן מסבות נזק לעכבר.

כיום הדברה ירוקה היא המומלצת יותר שכן השיטות בה מאפשרות הדברה נקייה ובטוחה יותר לסביבה. ההדברה הירוקה אינה כרוכה בשימוש ברעלים וריסוס אשר מאלצים אותנו להרחיק ילדים ובעלי חיים.

בבואנו לחפש מדביר מתאים, נעדיף מדביר שמשתמש בשיטות ירוקות וידידותיות לסביבה. המכשיר הידידותי ביותר לסביבה הוא כאמור המכשיר האלקטרוני, אולם טרם הוכחה לחלוטין יעילותו.

מציאת מדביר

כיצד לבחור מדביר? כאשר אתם מחפשים מדביר, בספר טלפונים או באינטרנט, הקשת המילים מדביר, הדברה ואף הדברת עכברים תניב תוצאות רבות מספר לפיהן תחליטו מיהו המדביר שיטפל בבעיית העכברים בביתכם. לצורך בחירת בעל מקצוע מהימן מומלץ לברר מספר פרטים:

 1. ותק – מהו הותק של חברת ההדברה ומהו הניסיון בתחום העכברים.
 2. סוג חומר ההדברה – האם ההדברה כימית/ ירוקה/ מלווה בריחות לוואי, מהי רמת רעילותה.
 3. הימצאות בבית – האם תדרשו לצאת מביתכם ולכמה זמן.
 4. עמידות ההדברה – לכמה זמן עמידה ההדברה.

כמובן שלא ניתן להימנע משאלות על מחירים וכן התרשמות מהמדביר. חשוב מאוד להשתמש בשירותים של מדביר בעל רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה.

 

העכברים הם מכרסמים ששייכים למשפחת העכבריים. בארץ משפחה זו כוללת תשעה מיני עכברים, וביניהם העכבר המצוי והחולדה.

לעכברים חושים חדים מאוד והם פעילים בעיקר בשעות הלילה ובמשך היום מתחפרים במחילות מתחת לאדמה או על העצים, אולם יש מינים אשר פעילים גם בשעות היום. העכברים יכולים לחיות בחבורה או לבד, כאשר במקום שיש מזון בשפע, בדרך כלל בקרבה לאדם, הם יוצרים חבורות גדולות.

עכברים מיטיבים לטפס, לשחות, ולקפוץ והם יכולים להגיע לכל מקום בבית במחסן או בחצר.

העכברים הם לרוב צמחוניים ואוכלים ירקות, פירות וזרעים, אך יש גם מינים שאוכלים חרקים ושבלולים ואפילו פגרים של עכברים מתים.
המינים שחיים בקרבת האדם הם בדרך כלל אוכלי כל.

לעכברים יש שיניים חותכות חדות ומפותחות מאוד, ועל השיניים הטוחנות יש גבשושיות שעוזרות להם בטחינת האוכל. השיניים החותכות עוזרות להם להיכנס למקומות סגורים, לכרסם שקים וקופסאות, להרוס את הפלסטיק שעוטף את הכבלים בבית, או בחצר ואפילו כבלי חשמל מרכזיים.

עכברים מתרבים בקצב מהיר, יש להם תקופת הריון קצרה יחסית, הם ממליטים הרבה צאצאים ומספר הגורים בהמלטה יכול לנוע בין גור אחד ל-12 גורים. תוחלת החיים של העכברים היא קצרה, רבים מהם מתים בטבע עוד לפני שמלאה להם שנה, אך העכברים שגרים בקרבת האדם וניזונים מהמזון שהם מוצאים יכולים להגיע גם לגיל של שנתיים או שלוש שנים.

העכברים חיים ביערות ובשטחים פתוחים בטבע בצמוד למקור התזונה החיוני להם. ולכן הם נמצאים בעיקר בקרבת האדם, הם ניזונים מהאוכל שלנו והתפשטו בעקבות התפשטות האדם ברחבי העולם.

העכבר המצוי, חולדת החוף וחולדה מצויה – כולם יחד מהווים את מין היונקים הנפוץ ביותר בעולם, פרט אולי לאדם שהפיץ אותם.

עכבר מצוי

העכבר המצוי – או בשמו היותר פופולארי עכבר הבית, הוא מכרסם קטן ועדין, אורך גופו כ-7.5 ס"מ, אורך זנבו כ-7 ס"מ ומשקלו הממוצע הוא 14 גרם.

העכבר המצוי התפשט וניתן למצוא אותו היום בכל חלקי הארץ. יש לו פרווה חומה-אפורה בגב ולבנה בצידי הגוף, בצפון הארץ העכברים כהים יותר מאשר בדרומה.

עכבר מצוי מתאקלם בקלות בישובי האדם וגורם לזקים כבדים ליבולים בשדה, לאסמי תבואה, לכבלי חשמל וטלפון ולמזון לא מוגן בבית. עכברים משמשים כפונדקאים למחלות רבות, העכברים והחולדות שמגיעים מהביוב מזהמים את המזון בבית או במחסנים ויכולים להעביר מחלות זיהומיות כמו דבר, טיפוס וכלבת, לכן כאשר ישנה תקיפה שלהם, הדברת עכברים היא בלתי נמנעת.

לכידת עכברים

במידה ומצאתם עכבר בביתכם תוכלו להיעזר במספר שיטות לכידה עצמית לפני שקוראים למדביר מקצועי, אשר כוללות ברובן מלכודות עכברים:

 • מלכודות רשת
  מלכודת שניתן להניח עם הפתח כלפי החור או המחילה, בתוך המלכודת יש לשים חתיכת אוכל – גבינה תעשה את העבודה. כשהעכבר נכנס ואוכל מהגבינה הוא משחרר את המנגנון שסוגר עליו את הכלוב. מה לעשות אם העכבר אח"כ, זאת כבר החלטה שלכם.
 • מלכודת קפיץ
  גם במלכודת זאת יש לשים חתיכת גבינה במרכז המלכודת, כשהעכבר אוכל את הגבינה הוא משחרר את הקפיץ שסוגר עליו את המלכודת.
 • מלכודת דבק
  דבק ששמים על משטח קלקר באזור שהעכבר מסתובב בו, כשהעכבר עובר הוא נתפס בדבק ולא יכול לזוז יותר.
 • רעל עכברים
  חומר כימי שמפזרים. יש לשים לב שאם החלטתם על הפיתרון הזה יש לוודא שילדים, כלבים וחתולים לא יגיעו אל הרעל לפני העכבר.

אם כל זה לא עבד, אולי זה הזמן להתקשר למדביר מקצועי.

לאחר שהצלחתם להדביר את ביתכם מעכברים כדאי לאטום את כל החורים ואת כל החריצים הקטנים בקירות, בדלתות ובגגות, ובכל מקום אחר שעכבר יכול לעבור דרכו, ואת הכבלים של הטלפון, החשמל והמחשב להעביר בצינור פלסטיק קשיח.