הדברת טרמיטים – נפטרים מהחרקים שהורסים לכם את הבית!

טרמיטים הם חרקים זעירים מאוד אבל מזיקים מאוד. בבית נגוע בטרמיטים ההרס עלול להיות רחב היקף ולחייב תיקונים יקרים במיוחד, ולכן חשוב להקדים תרופה למכה ולהדביר את הטרמיטים בהקדם האפשרי. אנחנו בחברת מחסל החרקים יודעים איך לזהות טרמיטים, איך לבצע הדברת טרמיטים באופן מקצועי ככה שהמזיקים הללו לא יחזרו אליכם ואיך לפעול לפני ואחרי ההדברה. יש לכם טרמיטים בבית? המדבירים שלנו כבר בדרך אליכם!

 

טיפול בטרמיטים עם 100% הצלחה

חיסול המלכה וקן הטרמיטים

רישיון המשרד להגנת הסביבה

אחריות על הדברה נגד טרמיטים ל-5 שנים

שירות בפריסה ארצית רחבה

 

לבירורים והצעת מחיר שאסור לפספס חייגו:

053-350-5746

 

הדברת טרמיטים

מה זה טרמיטים?

הטרמיטים הם חרקים שנראים כמו נמלים זעירות וחיוורות, אבל מבחינה מדעית הם שייכים לסדרת התיקנאים. בגוף של הטרמיט (ששמו המדעי הוא Isoptera) יש חיידקים סימביוטיים והם מאפשרים לו לעכל תאית, שנמצאת במוצרי עץ, במהירות רבה מאוד.

בישראל חיים 7 מינים של טרמיטים. הם מרוכזים בעיקר במישור החוף, בשפלה, בדרום וגם במדבר יהודה. בשנים האחרונות יש מגמת גידול במספר מושבות הטרמיטים. כמו כן התגלה בשנת 2020 מין חדש של טרמיטים – הטרמיט הפורמוסי, שמוגדר כ"טרמיט על" בגלל קצב הריבוי המהיר ויכולות האכילות הגבוהות.

 

איך נראה טרמיט ואיך מזהים אותו?

הטרמיטים נראים כמו נמלים בהירות ואפילו חיוורות וכמעט שקופות. האורך של כל טרמיט הוא בהתאם לתפקיד שלו במושבה: הפעולות שהן רוב הטרמיטים מגיעות לאורך של 3-8 מ"מ, אלה שתפקידם לשמור על הקן מעט גדולים יותר והמלכות יכולות להגיע לאורך של 2.5 ס"מ. בדרך כלל הטרמיטים חסרי כנפיים וגם חסרי עיניים, ועוד מאפיין הוא מחושים ישרים.

בגלל המידות הזעירות קשה מאוד להבחין בטרמיט בודד, מה גם שרוב הזמן הם נמצאים מתחת לפני השטח. למרות זאת יש מספר סימנים שיעזרו לכם לזהות טרמיטים:

1. תעלות בוץ – הטרמיטים לא יכולים להיחשף לאור השמש ולכן נעים במעין "תעלות בוץ". התעלות הן סימן זיהוי בולט, ובפרט אפשר למצוא אותן בחריצים שבין הפאנלים, על הקירות שממוקמים מאחורי הארונות ועל קירות אחרים.

2. סימני כרסום – טרמיטים ניזונים מעץ, וכאמור יכולים לאכול כמויות גדולות ביחס לגודל הגוף שלהם תוך זמן קצר. בהתאם עוד סימן זיהוי הוא כרסומים בעץ.

3. עץ חלול – כשנוקשים על משקוף או דלת מעץ ושומעים צליל חלול, זהו סימן לכך שטרמיטים כרסמו אותם מבפנים.

4. טרמיטים עם כנפיים – יש גם מקרים שבהם ניתן לראות טרמיטים עם כנפיים, חיים או מתים. הנוכחות של הטרמיטים המכונפים מעידה על כך שיש מושבה שלמה אצלכם בבית או בקרבת מקום.

 

איפה ממוקם בדרך כלל קן של טרמיטים?

הטרמיטים הם מזיקים חברתיים במיוחד, עם חלוקת תפקידים ברורה. המושבה חיה כולה ביחד בקן. את הקן מעדיפים החרקים להקים במעבה האדמה – בעומק שיכול להגיע גם ל-5 מ' (!)

בהתאם אין כמעט סיכוי לראות קן טרמיטים בבית פרטי או בדירת גן, ולכן חובה להסתמך על סימני הזיהוי האחרים שפירטנו עבורכם.

 

מה זה טרמיטים מעופפים ומה עושים כשרואים אותם?

טרמיטים מעופפים הם טרמיטים שהצמיחו כנפיים כדי להזדווג. חוקרי טבע יביטו על התופעה הזו בהשתאות, ויתלהבו גם ממעוף הכלולות – 72 שעות שבמהלכן הטרמיטים המעופפים, שנקראים גם טרמיטים מכונפים, מזדווגים באוויר. ההזדווגות אינטנסיבית מאוד, כשהקצב עשוי להגיע גם לביצה בכל כמה שניות.

כשמסתיימות 72 השעות הכנפיים של הטרמיטים נושרות. בהתאם, גם אם במהלך מעוף הכלולות לא הבחנתם בחרקים שבאוויר (וקשה להבחין בהם כי הם כמעט שקופים), תוכלו למצוא במקומות שונים בבית כנפיים. הכנפיים של הטרמיטים המעופפים עדינות מאוד, שקופות למדי גם הן, אבל אם מתבוננים בתשומת לב ברצפה אפשר לראות אותן.

זיהוי כנפיים מצביע על תהליך הזיווג. המסקנה המתבקשת: אם לא תזעיקו באופן מידי מדבירים, בקרוב יהיו אצלכם המון המון טרמיטים.

 

מה הם נזקי טרמיטים?

הנזק שנגרם מטרמיטים הוא בעיקר נזק לרכוש, ובמיוחד למוצרים שעשויים מעץ: רהיטים, משקופים, רצפות מעץ ועוד. טרמיטים מחסלים עץ במהירות רבה, והם מסוגלים אפילו לכרסם בית שלם שבנוי מעץ יותר מהר ממה שתוכלו לדמיין. בנוסף, טרמיטים אוהבים לשהות באתרי בנייה ועלולים לגרום נזק לבתים שאפילו עוד לא בנויים, ולכן פעמים רבות יש צורך להדביר את אתר הבנייה עוד לפני שמסיימים לבנות את הנכס.

 

האם טרמיטים מזיקים לבני אדם?

טרמיטים לא עוקצים בני אדם, לא כדי למצוץ דם ולא מתוך רצון להתגונן. טרמיטים גם לא מעבירים זיהומים ולא גורמים למחלות. למרות זאת בהחלט אפשר לדבר על הנזק שטרמיטים גורמים לבני אדם – הפגיעה ברכוש עלולה לעלות לכם עשרות אלפי שקלים! בהתאם האחריות מחייבת הזמנת מדבירים באופן מידי. אם אתם לא בטוחים אם יש לכם טרמיטים בבית או לא, תוכלו לשלוח לנו תמונות של סימנים מחשידים, ואנחנו נחזור אליכם עם תשובה מקצועית ודאית.

 

למה חשוב לבצע הדברת טרמיטים כשמגלים אותם בבית?

כשמזהים את אחד מהסימנים לנוכחות הטרמיטים חשוב לפעול באופן מידי. הדרך היחידה להתמודד עם מכת טרמיטים היא הדברה מקצועית, ואסור להתעכב, משום שמדובר בחרק שמתרבה במהירות רבה. בשיאה, המלכה של המושבה יכולה להטיל גם 3,000 ביצים בכל יום, ובלי טיפול מקצועי המושבה תלך ותגדל. מושבות של טרמיטים מונות אלפי פרטים ואפילו עשרות אלפים, ויש גם מושבות של מיליונים. ככל שהמושבה גדולה יותר, הנזק מחמיר וההדברה תהיה מורכבת יותר (כאשר מלכתחילה הדברה נגד טרמיטים היא אתגר מורכב).

 

האם ריסוס נגד טרמיטים הוא פתרון יעיל?

חלק גדול מהחרקים מדבירים באמצעות ריסוס – פרעושים, תיקנים אמריקאים, נמלים בחלק מהמקרים, פשפשי מיטה ועוד. לעומת זאת, ריסוס טרמיטים הוא לרוב לא אופציה. הסיבה לכך היא שהטרמיטים חיים במנהרות ותעלות, ולכן חומרי הדברה שמרוססים באוויר או על הרצפה פשוט לא מגיעים אל החרקים האלה ולא יכולים לפגוע בהם. הפתרונות שכן עובדים הם הזרקת רעל ייעודי נגד טרמיטים להשמדת הקן ואיוד.

 

איך לטפל בטרמיטים בבית?

אם הטרמיטים נעים במנהרות ותעלות מתחת לריצוף של הבית, הדרך היחידה לטפל בבעיה היא לקדוח חורים בריצוף ולהזריק דרכם חומר הדברה שיוצר מעין חומת מגן בין מושבת הטרמיטים לבין הבית. בנוסף, אחרי טיפול בטרמיטים בדרך זו הפועלות מביאות איתן את הרעל אל הקן ושם גם הטרמיטים שלא היו במנהרה יאכלו ממנו – וימותו. בדרך זו מבוצע למעשה טיפול שורש יסודי שמוביל לחיסול המושבה.

 

איך להציל משקוף נגוע?

כשיש משקוף שמתגלים בו טרמיטים – כאמור על בסיס שמיעת צליל חלול או זיהוי קילופי צבע או חורים זעירים – הדרך לטפל בו באופן ייעודי היא הזרקה. ההזרקה של חומר ההדברה, שמגיע בצורת קצף או ספריי, גורמת לכל הטרמיטים שבתוך המשקוף למות מיד, וכך המשקוף ניצל. כמובן חשוב להזמין מדבירים מיד כשמתגלים סימנים לנוכחות של טרמיטים על מנת למנוע נזק בלתי הפיך ומצב בו אמנם החרקים עצמם חוסלו אבל בגלל חומרת הפגיעה במשקוף אין ברירה אלא להחליף אותו.

 

איך מבצעים איוד נגד טרמיטים?

טרמיטים עלולים להזיק גם לרהיטים מעץ. רהיטי גינה נמצאים בסכנה של ממש בגלל הקרבה אל הקן שלרוב נמצא בחצר, אבל יש גם מקרים רבים שבהם הרהיטים שבתוך הבית נפגעים עקב הגעת טרמיטים. בהקשר זה כדאי לדעת שמושבת טרמיטים יכולה לצרוך עשרות קילוגרמים של עץ בשנה – ולכן מדבירים מנוסים מתייחסים גם לרהיטים ומזהים את אלה הנגועים.

טיפול ברהיטי עץ נגד טרמיטים הוא למעשה איוד בגז. כדי לחסל את הטרמיטים עוטפים את הרהיט בניילון נצמד מכל עבר ויוצרים מעין בועה. לתוך הבועה מזרימים גז קטלני עבור הטרמיטים, עד שכולם מתים. הטיפול אורך מספר ימים ולא מתבצע בבית הלקוח אלא במקום ייעודי למטרה זו.

 

מה הפתרון לבעיית טרמיטים בקירות?

טרמיטים ניזונים מתאית שנמצאת בעץ. בהתאם המקומות המועדים לפורעות הם פריטים שיש בהם עץ כמו משקופים, רהיטים ועוד. למרות זאת יש לא מעט מקרים שבהם יש טרמיטים בקיר גבס. הסיבה לכך היא שגם הגבס מכיל את אותה תאית שהטרמיטים ניזונים ממנה, ולכן גם הקירות שהפכו לפופולריים מאוד בשנים האחרונות נמצאים בסיכון.

ניתן להזריק חומרי הדברה נגד טרמיטים גם לתוך קירות גבס. בכל מקרה סביר להניח שיהיה צורך גם באיתור הקן המרכזי וחסימת דרכי הגישה ממנו ואליו באמצעות קידוח, כדי שלא רק הטרמיטים בקיר הגבס ימותו אלא המושבה כולה תחוסל.

 

באילו מקרים מתבצעת הדברת טרמיטים ללא קידוח?

באופן טבעי ללקוחות שלנו יש חשש מפני קידוח חורים ברצפה. אמנם מדבירים ותיקים ואחראים דואגים לסתום את החורים אחרי שהוזרקו דרכם חומרי ההדברה, אבל גם עולה ברוב המקרים השאלה האם אפשר לבצע הדברה נגד טרמיטים ללא קידוחים.

למרבה הצער, ברוב המקרים התשובה של מדביר בעל יושרה אמיתית היא – לרוב לא. אם הטרמיטים כבר חדרו לתוך הבית, כל טיפול שלא כולל את ניתוק המעבר בין הקן לבין הטרמיטים שנמצאים בחללי הבית השונים לא יפתור לגמרי את הבעיה אלא רק יצמצם אותה – ובגלל קצב הריבוי של הטרמיטים תוך זמן קצר הבעיה שוב תהיה חמורה ואפילו יותר.

 

למה חשוב לקבל לגבי הדברת טרמיטים המלצות?

לא כל חברת הדברה יודעת לטפל בטרמיטים. כדי לדעת האם חברת הדברה מסוימת יכולה לפתור לכם את בעיית המזיקים בהצלחה, אחת הדרכים היעילות ביותר היא חיפוש המלצות על הדברת טרמיטים. אם יש אנשים שאתם מכירים ושהיו אצלם בבית טרמיטים, תוכלו כמובן לקבל מהם חוות דעת. במקרים אחרים המלצות אינטרנטיות הן מקור המידע. לנו יש רשימה ארוכה של לקוחות שגילו אצלם בבית טרמיטים – ולאחר מכן גילו שאיתנו הבעיה נפתרה, ובמהירות.

 

מה מהמאפיינים של מדביר טרמיטים שאשפר לסמוך עליו?

מדביר מומלץ שמתמחה בהדברות נגד טרמיטים הוא קודם כל בעל רישיון מתאים. הגוף שמנפיק רישיונות לחברות הדברה ולמדבירים הוא המשרד להגנת הסביבה, ועצם קיומו של רישיון (בתוקף, כמובן) מעיד על שימוש בחומרי הדברה שנבדקו ביסודיות ונמצאו כלא מזיקים ולא מסוכנים לבני אדם.

איכות הכרחית שנייה היא אמינות ושקיפות. מדבירים מקצועיים לא חוששים משאלות אלא עונים בסבלנות על כל שאלה עם הסברים ברורים ובגובה העיניים כך שגם מי שהוא לא איש מקצוע יבין אותם. זמינות גבוהה היא קריטית, ושירות בסטנדרטים גבוהים (הגעה בזמן, עבודה שקטה, שמירה על הסדר והניקיון ואדיבות) מהווה אף הוא פרמטר רלוונטי. כשאתם בוחרים בנו, אתם יכולים להיות בטוחים שנשלח אליך מדביר טרמיטים מומלץ ותוכלו לסמן V על כל הסעיפים.

 

הדברת טרמיטים מחיר הוגן ואחריות מלאה

הדברה של טרמיטים היא אירוע מורכב, גם בגלל שהחרקים האלה לא חשופים (כמו למשל נמלים או תיקנים), וגם בגלל הכמות העצומה (וכדי להבטיח אפס נזקים לבית חובה להדביר את כל המושבה). בהתאם המחיר שנגבה הוא יותר גבוה מהמחיר שמשלמים על הדברת ג'וקים למשל. עם זאת, אצלנו בחברת מחסל החרקים יש הקפדה לא רק על איכות השירות אלא גם על מחירים אטרקטיביים, כמו כן תקבלו מאיתנו אחריות מלאה על ההדברה.

הדברה של משקוף בודד או רהיט אחד עולה בין 250 ש"ח ל-550 ש"ח, בהתאם למידת הנגיעות ולגודל הפריט שהטרמיטים השתלטו עליו. הדברה של חדר נגוע תעלה החל מ-20-25 ש"ח למטר רבוע, וגם בגינה התמחור דומה. המחיר של הדברת טרמיטים בבית עם 4-5 חדרים הוא החל ה-2,000 ש"ח.