כאשר מדובר בהדברת תולעים יש לחלק ההגדרה לשניים: תולעי מזון ותולעי עץ. שני סוגי התולעים שונים זה מזה בתכלית ועל כן גם שיטות הטיפול וההדברה אינן דומות זו לזו.

תולעי מזון

ראשית לצורך חידוד ההגדרה, תולעי מזון כלל אינן נחשבות לתולעים מבחינה מדעית. תולעי המזון הן למעשה אחד משלבי התפתחות של חרקים שבחרו להטיל את ביציהם בתוך המזון שלנו. בין החרקים שמרבים להטיל את ביציהם במזונות שונים ניתן למצוא: זבובים, פרפרים, חיפושיות ועוד.

החרק מטיל את ביציו ולאחר זמן מה בוקעים מתוך הביצים זחלים, זחלים אלה הנקראים בפינו "תולעי מזון" ניזונים בצורה מסיבית ומהירה מהמזון שסביבם והופכים בסופו של דבר לגלמים, מהם מתפתח ויוצא הדור הבא של החרקים.

בהיבט הביתי הדרך הטובה ביותר למנוע את הופעתן של תולעי המזון היא לא לאפשר חדירה של חרקים אל תוך המזונות בהם נוטים החרקים להטיל את ביציהם, כגון: קמח, תבלינים, קטניות ועוד. מניעתן של התולעים מתחיל בהקפדה על הניקיון בארונות האחסון, טיפול במזון בסביבה ללא חרקים וכן איטום גמור של אריזות המזון.

תופעה שעשויה לקרות לפעמים היא רכישת מזון שהיה נגוע מלכתחילה בתולעי מזון או חרקים. במקרים כאלה, כאשר נעשית רכישה של מוצרים בתפזורת, מוצרים משווקים, מוצרים ללא אריזות אטומות כדאי לפני אחסונם בארונות לאספנם ל-48 במקפיא על מנת לגרום לקפיאתם ומותם של כל התולעים והזחלים שעשויים להופיע במזון בשלב מתקדם יותר.

הדברה של תולעי מזון קשורה בדרך כלל להדברה שמתבצעת במפעל עצמו, ללא קשר לצרכנים. בכל המפעלים יש צורך בשימוש באמצעים מבוקרים לצורך ביצוע הדברה ללא הרעלה של המזון עצמו ולכן המפעלים מעסיקים מדבירים מקצועיים הדואגים לניקיונו של המזון.

תולעי עץ

תולעי העץ גם הן אינן עונות על ההגדרה המדעית של תולעים וגם הן שלב בהתפתחות של אחד מהחרקים: עש, חיפושית ירקונית וליקטוס. החרק מטיל את ביציו ומן הביצים בוקעים זחלים אשר חודרים אל מוצרי העץ, מכרסמים אותם ויוצרים חורים ותעלות אשר הורסים את מוצרי העץ באופן כמעט שיטתי.

סימנים ראשונים להופעתן של תולעי העץ בריהוט הינם רעשי עמומים הנשמעים מתוך הרהיט, שאריות נסורת או אף הופעת התולעים עצמן. מקורם של תולעי העץ הוא לרב ממוצרי עץ לא איכותיים שהכנסנו לביתנו. מוצרי עץ שאינם נחשבים איכותיים לא עוברים תהליכי חיטוי והגנה. כאשר אנו מכניסים הביתה מוצר עץ זול, כגון: מסגרות עץ, ריהוט לא מעובד, ריהוט מן המזרח עלינו להיזהר פן זה יגרום נזק לריהוט האיכותי בביתנו.

שיטת ההדברה של תולעי העץ היא ריסוס של ריהוט העץ בחומרים כימיים הנמכרים בחנויות השונות או לחילופין קבלת סיוע ממדביר מקצועי שכן הדברת תולעי עץ נוטה להיות מורכבת. לרב התולעים שוכנות במעמקי העץ ויש קושי לחומרי ההדברה להגיע אל התולעים עצמן מבלי לפגוע ברהיט. כאשר העץ ברהיט אינו אחיד ומכיל חריצים, ניתן להזריק אל תוך החריצים את חומר ההדברה, אולם השיטה היעילה ביותר לטיפול בתופעה היא איוד חומרי ההדברה אל תוך העץ.

שיטת הדברה זו מבוצעת על ידי מדביר מקצועי בלבד ואינה ניתנת לביצוע עצמאי. בעת ביצוע איוד, הרהיטים יועברו למכולת גז בה מבוצע איוד של חומרי הדברה החודרים לעומק העץ וממיתים את התולעים. בתום התהליך מבוצע ניקיון ואוורור הרהיטים וכן החזרתם לבית הלקוח. עלויות הטיפול באיוד יקרות בעיקר בשל הצורך לנייד את הרהיטים, אולם ללא טיפול מתאים הנזק שעלול לקרות לרהיטים יקר הרבה יותר.