משפחת המכרסמים היא משפחה גדולה, אך בישראל ישנם ארבעה סוגים של מכרסמים שנחשבים למזיקים לאדם והם חולדת החוף, חולדה מצויה, עכבר מצוי וחולד שמוכר גם כחפרפרת.

חולדת החוף – עכברוש

חולדת החוף שייכת למשפחת העכבריים והיא מוכרת גם כעכברוש, שכן היא נראית כמו עכבר גדול. את חולדת החוף ניתן לזהות לפי גודלה, כ- 22 ס"מ עם זנב ארוך מאוד עטוף פרווה, כשברגליים האחוריות יש לה קרומי עור.

חולדת החוף מגיעה מאסיה ולרוב מתפשטת למקומות אחרים בעולם דרך אוניות. היא נפוצה מאוד בסביבה בנויה, אפשר בהחלט למצוא אותה בתוך בתים, בביוב, ליד פחי אשפה ובישראל היא נפוצה במיוחד באזור מישור החוף.

שעות הפעילות העיקריות שלה הן בלילה אבל ניתן להיתקל בה גם ביום. חולדת החוף חיה בקבוצות של כמה חולדות והיא ניזונה מכל הבא ליד, חי וצומח. החולדה מתרבה עד שש פעמים בשנה, כאשר בכל פעם נולדים לה בין 6 ל- 12 גורים.

דבר אחד שלא מאוד ידוע על חולדות הוא שהן מאוד חכמות. החולדה לומדת מטעויות ולא מתפתה בקלות להיכנס לתוך מלכודות. חולדה שהורעלה מסוג מזון מסוים או שראתה חולדה אחרת מקבוצתה מורעלת, לא תמהר לאכול שוב מאותו האוכל. לכן לעתים ישנה בעיה כאשר מנסים לסלק חולדות באמצעים של מלכודות או רעל, שכן לאחר שפוגעים בחולדה אחת, יתר הקבוצה לומדת ממה להיזהר בעתיד.

חולדה מצויה

החולדה המצויה מעט יותר קטנה מחולדת החוף, גודלה כ- 17 ס"מ, אך זנבה ארוך יותר ואין לה קרומי עור ברגליים.
החולדה המצויה חיה באזורי חורשות, מעיינות, אזורי חקלאות כמו לול, רפת ומחסנים, אך היא יכולה גם להגיע לקומות גבוהות בבניינים ובדרך כלל גורמת נזק לרכוש. היא מסוגלת לאכול הכול אבל בדרך כלל מעדיפה פירות.

היא מעדיפה אזורים חמים וניתן אפילו למצוא אותה בעליות גג או מרתפים, אך לרוב לא ייתכן מצב בו חולדת החוף חיה יחד עם חולדה מצויה, שכן אז חולדת החוף תבריח ותגבור על החולדה המצויה.

במקומות בהם מתגלים נזקים קשים לרכוש, בדרך כלל חוטי חשמל קרועים, עץ נגוס ונזק למטבחים ומחסני אוכל, רוב הסיכויים שמדובר בחולדה מצויה. היא מאוד מהירה ומסוגלת אפילו לטפס על קירות. הסכנה העיקרית הן של החולדה המצויה והן של חולדת החוף, היא שהן עלולות להעביר מחלות כמו דבר, טיפוס, או מחלות מדבקות אחרות.

עכברים

העכבר המצוי קטן בהרבה מגודלה של החולדה והוא מגיע עד לגודל של 10 ס"מ. צבעו חום בהיר עד שחור, עיניו שחורות, אוזניו עגולות ויש לו שפם ארוך. עכברים אלו ניתן למצוא כמעט בכל מקום, החל מאזורים בנויים, בתוך בתים, אזורי חקלאות, יערות, אזורי חוף ועוד. העכבר נוהג להשתכן באזורים בסביבת אדם, כל עוד הוא מוצא מקום להסתתר.

גם העכבר כמו החולדה חי בקבוצות והוא מוכן לאכול הכול ושותה מים.

תקופת חייו של העכבר היא שלוש שנים והוא מסוגל להתרבות פעם בחודש. העכבר כמו החולדה מסוגל לגרום לנזק רב, בייחוד לחקלאות, שכן הוא אוכל את הפירות והירקות ומזהם את האוכל. כמו החולדה הוא מהווה סיכון בריאותי, משום שהוא עלול להעביר מחלות זיהומיות.

חולד – חפרפרת

סוג נוסף של מכרסם מזיק הוא החולד ובדרך כלל נוהגים לכנות אותו חפרפרת. החולד חסר זנב ועיוור, הוא מבדיל רק בין חושך לאור וחי בבדידות. החולדים נפגשים פעם בשנה על מנת להזדווג וביתר הזמן חיים בתוך האדמה ועלולים לגרום נזק רב לשדות חקלאיים ולגינות.

הם עלולים להיות תוקפניים במידה ומרגישים שתוקפים אותם, או שהמחילה שלהם מאוימת ולכן מומלץ לא לנסות להרחיק אותם לבד אלא לקרוא לאיש מקצוע.