סוגי החרקים המזיקים המוכרים ביותר בישראל הם נמלים, תיקנים, טרמיטים או חרקי עץ וחרקי מזון.

נמלים

בישראל קיימים כ- 160 זנים של נמלים מתוך 100,000 זנים שקיימים בעולם. זני הנמלים הקיימים בארץ אינם מסוכנים ולא מדובר בנמלים עוקצות, אך הן בהחלט מהוות מטרד כאשר הן נמצאות בסביבת הבית ובעיקר בתוכו.

הנמלים חיות בתוך קנים, כאשר לכל נמלה יש את התפקיד ואת המקום בהיררכיה בתוך הקן. הנמלים בונות את הקנים בתוך האדמה או בתוך עצים, כאשר כל קן נמלים יכול להכיל עד כמה אלפים של נמלים.

הנמלים הפועלות בתוך הקן הן נמלים ללא כנפיים והן גם לא מסוגלות להתרבות. הפועלות אחראיות על שירות המלכה, לדאוג להביא מזון לתוך הקן, לנקות את הקן ולשמור עליו.
המלכה מצידה היא הגדולה ביותר, יש לה כנפיים והיא זו שאחראית על הטלת הביצים. גם לזכרים יש כנפיים, אך הם קטנים יותר מהמלכה ולאחר שהם מפרים את המלכה תפקידם מסתיים והם מתים.

המינים אותם מכיר האדם מקרוב יותר, בעיקר בגלל הסיבה שאלו המינים שנמצאים בסביבת הבית ובתוכו, הם זערורית אדמונית וזערורית שחורה. מינים אלו אינם מסוכנים ולא גורמים לכל נזק מלבד ההפרעה בכך שהן נכנסות לבית וכשזה קורה בנחילים, נדרשת הדברת נמלים מקצועית.

בשנים האחרונות נמצאת בישראל גם נמלת האש, שמקורה בדרום אמריקה והיא יחסית גדולה וצבעה אדום כתום. נמלת האש יכולה לעקוץ, כאשר העקיצה כואבת ולא נעימה, אך לא מהווה סיכון כלשהו.

תיקנים – ג'וקים

תיקנים או מקקים מהווים גם הם מטרד, ולעיתים, כדי להיפרד מהם, נדרשת הדברה.

בארץ יש שני סוגים נפוצים של תיקנים, גרמני ואמריקאי. התיקן האמריקאי גדול יותר ויכול להגיע לגודל של 5 ס"מ בצבע חום אדום. הוא נפוץ יותר במערכות ביוב ופחות בתוך בתים, למרות שגם שם אפשר למצוא אותו.

התיקן הגרמני קטן יותר, הוא מגיע עד לאורך של  1.5 ס"מ וצבעו חום בהיר יותר. הוא נפוץ יותר בבתים, בדרך כלל בתוך ארונות, אבל הוא לא מהווה סיכון או גורם לנזק, מלבד היותו מטרד.

טרמיטים

הטרמיטים הם חרקים קטנים מאוד שחיים בקבוצות גדולות ומראם יכול להזכיר נמלה לבנה למרות שהם קרובים יותר למשפחת התיקנים מאשר לנמלים. הטרמיטים נחשבים לחרקי עץ והם חיים בתוך מושבות מתחת לאדמה או על עצים, כאשר כל מושבה יכולה להגיע לכ- 2 מיליון טרמיטים.

משום שהטרמיטים ניזונים מעץ עיקר הנזק שהם גורמים לאדם הוא נזק לרכוש, שכן הם אוכלים עץ שנמצא בבית כמו רהיטים שונים, משקופים ונייר.

בעולם קיימים כמה אלפי סוגים של טרמיטים שבדרך כלל חיים באזורים טרופיים עם הרבה עצים. בארץ יש כמה סוגים בודדים של טרמיטים אך הם גורמים ללא פחות נזק. הטרמיטים גורמים לנזק רב תוך זמן קצר מאוד, שכן הם מתפשטים במהירות ולכן על כל חשד קטן שעולה עקב התפוררות עץ בבית, חשוב לקרוא לבעל מקצוע על מנת לוודא האם אכן מדובר בטרמיטים ואם כן, לבצע הדברת טרמיטים. בדרך כלל אם לא מזהים התפשטות של טרמיטים בבית, ייתכן מאוד שעד שמגלים אותם, יהיה כבר מאוחר מדיי לתקן את הנזק שעשו.

חרקי מזון

חרקי מזון כוללים מגוון רחב של חרקים שאפשר למצוא בכל מקום שיש בו מזון. ההיתקלות שלנו עם חרקים כאלו יכולה להיות כאשר פותחים שקית חדשה של אוכל שקנינו בסופר ומגלים בפנים פרפרים או מעין זוחלים קטנטנים.

חרקי מזון יכולים להופיע בכמה בודדים או בקבוצות גדולות ולא תמיד ניתן לזהות את המקור שלהם. חרקי מזון יכולים להתפתח בכל מקום בבית, בייחוד במקומות בהם לא נגענו או לא ניקינו במשך זמן רב ורק במקרים בהם הם הופכים למטרד מתמשך כדאי לקרוא למדביר.