אם נתקלתם במכרסם בביתכם או שאתם מכירים מישהו אשר חווה מפגש בלתי נעים כזה או עם הנזק שהשאיר מאחריו, לפני שאתם נוקטים כל פעולה וקצת אחרי רגעי הפאניקה הראשוניים, הרשו לעצמכם קצת ידע בנושא, למען תדעו להתגונן בצורה טובה יותר. התגוננות מפני מכרסמים תסייע לכם להתגונן מפני מחלות מסוכנות רבות.

סביר להניח כי המכרסם אשר פגשתם בו אינו יציר חדש ושייך או למשפחת העכברים או למשפחת החולדות, אך לא כולם יודעים מה ההבדל בין שני מכרסמים אלה.

החולדה והעכבר

החולדה היא הגדולה יותר, החכמה יותר, והאלימה יותר, כלומר היא זו אשר נושכת בדרך כלל כל איום העומד בדרכה או המזכיר לה במובן מסוים אוכל, היא לרוב חומה ובעלת זנב אשר מגיע כמעט לאורכה במידותי, נמצאת בקרבת זבל, פגרים, חופים וערים ונכנסת לבתי האנשים מתוך רעב וסקרנות.העכבר הוא יצור קטנטן, בעל זנב ארוך ביחס לגודלו, הוא פחות מתוחכם ופשוט תר אחר מזון זמין וניתן למצוא אותו בכל מקום, אך בעיקר ליד מקומות פתוחים כמו מגורים בכפר, או ליד שדות עירוניים. לרוב תתיקלו בעכבר האפור, אף עלי פי שיש לו גם צבעים נוספים כגון שחור, חום ולבן. העכבר, כמו החולדה מותיר אחריו הרס רב ובערך אוכל-כל, כך שאם גיליתם חורים בעץ, נייר, בגדים וכו', דעו כי בביתכם אורח לא רצוי זה.

הן החולדה והן העכבר פעילים יותר בלילה, במשך היום מסתתרים במחילות אשר נבנו על ידיהם ומתרבים בקצב די מסחרר, כך שאם לא מטפלים בבעיה מיידית, עלולה להיווצר לכם מושבה קטנה, עוד בטרם הצלחתם לעכל את גודל הצרה ומזה, נורא קשה להיפטר. הדברת חולדות ועכברים עשויה להיות קשה במיוחד ככל שהזמן עובר והפולשים מתרבים באזור הבית.

מחלות קשות ואף מוות

אם גיליתם מכרסם בביתכם, לא רצוי בעליל, שתנסו לתפוס אותו בידיים חשופות, גם כי קרוב לוודאי שלא תצליחו בשל זריזותם של העכברים ועורמתן של החולדות וגם בשל העובדה כי בנסיונכם זה, אם בנשיכה או בשריטה או אף במגע אתם עלולים להדבק במחלות באופן ישיר, כגון: טיפוס לסוגיו הקשים והאלימים, מחלת העכברת אשר גורמת לזיהום כבד בכל הגוף, סלמונלה הפוגעת במעיים, נגיף הנטאוירוס הפוגע ביכולת הנשימה ושאר נגיפים קשים לא פחות, אשר בהיעדר טיפול עלולים להוביל למוות.

כמו כן, על מנת לטפל בהפרשותיהם של המכרסמים, בהנחה שאתם רואים אותם, רצוי לא לבצע זאת בידיים חשופות, שכן גם הם מכילים חיידי מחלות רבות. פרעוש החולדה, מסוכן לא פחות, הוא אמנם טפיל של החולדה, אך אינו רצוי בדיוק באותה המידה, שכן פרעוש זה, כשלעצמו עלול להעביר את מחלת הדבר הקשה, רק מעקיצה אחת קטנה.

שיטות ההתגוננות

מלכודות

כמה שתזרו אותן בביתכם, לעולם לא תדעו אם תפסתם את כל המכרסמים אשר פלשו אל מעונכם, או נולדו בביתכם. מה גם, שלנסות לפתוח מלכודת אשר מכילה עכבר חסר מזל אשר נלכד שם למוות, לא מומלץ, שכן גם הפגר של המכרסם מסוכן לא פחות מגופו החי.

רעל עכברים

רעל עכברים הוא אמצעי יעיל להריגת מזיקים, אך יש לנקוט משנה זהירות אם יש חיות מחמד בבית או חלילה ילדים, אדר בוודאות יכולית להיפגע באותה המידה כשם שהמכרסם עלול. בכל זאת רעל זה רעל.

דבק נגד עכברים וחולדות

מלכודת עכברים העושה שימוש בדבק הינה אמצעי יעיל במיוחד ללכידת מכרסמים, אם הנכם יודעים לזהות בדיוק את שבילי הטיול של המכרסמים, כך תוכלו ללכוד כמה שיותר, אך שוב, לעולם לא תוכלו לדעת אם לכדתם את כל הדיירים הבלתי רצויים בביתכם.

הדברה מקצועית

הדברת מכרסמים מומלצת ביותר, שכן כיום קיימות שיטות הדברה אשר כמעט ואינן פוגעות בבני אדם וחיות מחמד, אך יעילות מאוד כנגד מכרסמים וכאן בוואות תחוסל כל מושבת האורחים הלא קרוייה אשר נמצאת בביתכם ומטרידה אתכם, כמו כן מומלץ להתקין רשתות על גבי החלונות והדלתות, על מנת שבעיית המכרסמים לא תחזור על עצמה בעתיד.