לכל סוגי המזיקים קיימת שיטת הדברה וחומרי הדברה מתאימים. הדברת מזיקים הטובה ביותר תחול כאשר שיטת ההדברה וחומרי ההדברה בהם משתמשים תותאם למזיק ותבוצע באופן מקצועי ויעיל. להלן סקירה של שיטות הדברה וחומרי ההדברה הקיימים בשוק:

הדברה כימית

הדברה כימית זוהי שיטת ההדברה הנפוצה והיעילה ביותר. היא נעשית לרוב באמצעות ריסוס של חומרים כימיים מבוססי רעל שמיועדים להשמיד כליל את המזיקים.

בעת האחרונה המודעות לרעילות הגבוהה של חומרי ההדברה עלתה והוטלו הגבלות על חומרי ההדברה השונים. השימוש בכל חומרי ההדברה הכימיים נמצא בפיקוח של משרד הבריאות, אשר קובע את ריכוז החומרים הכימיים ואופן השימוש בהם.

בעבר היו נפוצים חומרי הדברה  מבוססי זרחן, אולם כיום קיים איסור לשימוש בחומר זה עקב רמת הרעילות הגבוהה שנתגלתה בחומר.

חשוב להבין שעל אף היתרון שביעילותם, חומרי הדברה כימיים בתוך ביתינו מהווים סכנה של רעילות וריחות חריפים. בשל כך נדרש מי שביתו רוסס באמצעים כימיים לשהות מחוץ לביתו שעות מספר לצורך אוורור הבית, כחלק מההתנהגות לאחר הדברה.

בעת שימוש בחומרים כימיים אין צורך לסגור את חלונות הבית, החומרים הכימיים פועלים על פי מגע פיזי עם המזיק ונזק למערכת העצבים שלו.
ההפך הוא הרצוי – כאשר אנו נועלים את החלונות אנו מונעים איוורור של החומרים הרעילים.

הדברה ירוקה

חומרי הדברה ירוקה – שיטת ההדברה הירוקה מבוססת על חומרים בעלי רעילות נמוכה יותר מן החומרים הכימיים בשיטות ההדברה הקונבנציונאליות. בשיטה זו נעשה שימוש ברעלנים שונים ממקורות צמחיים או מחומרים בעלי ריכוז כימיקלים נמוך ביותר.

חומרי ההדברה הירוקים נחשבו בעבר לפחות יעילים אולם כיום הם יעילים מספיק כאשר כמות המזיקים אינה חריגה, במקרים בהם כמות המזיקים גדולה, מומלץ להשתמש בחומרי הדברה כימיים. כאשר נעשה שימוש בחומרים ירוקים, זמן השהייה מחוץ לבית ואוורורו מתקצרים משמעותית.

הדברה ביולוגית

חומרי הדברה ביולוגיים – חומרי הדברה ביולוגית הינם למעשה אורגניזמים חיים בהם נעשה שימוש להדברת המזיקים. האורגניזמים החיים הינם ה"אויבים" של המזיקים והם גורמים להשמדתם באופן טבעי ללא נוכחות כימיקאלים כלל.

האורגניזמים נחלקים ל-3 קבוצות: טורפים (טורפים את המזיקים), טפילים (גורמים למות המזיקים על ידי התעלקות), פתוגניים (רעלנים טבעיים שגורמים למוות של המזיקים). שיטת הדברה זו נפוצה בעיקר במגזר החלקאי ופחות במגזר הפרטי.

הדברה אלקטרונית

חומרי הדברה אלקטרוניים– חומרי הדברה אלקטרונית הם אמצעים ייחודיים אשר עושים שימוש ביכולות אלקטרוניות לסילוק המזיקים.

האמצעים כוללים: שימוש בגלי קול בתדרים נמוכים המרחיקים את המזיקים עקב הצליל המרתיע, שימוש בשדה מגנטי לצורך הטעיית מזיקים אשר מסתמכים על שדות מגנטים לצורכי התמצאות, שימוש בתאורה מרתיעה, רעידות סיסמולוגיות וכו'.

כל שיטה כזו תהיה יעילה נגד סוג מזיק אחר. ההדברה האלקטרונית היא היקרה ביותר מכל שיטות ההדברה אולם היא ידידותית ביותר לסביבה.

הדברה ביתית

חומרי הדברה ביתיים – ניתן להשתמש בשיטות ביתיות ידידותיות לסילוק מזיקים, כגון:

סילוק עש: נעשה באמצעות הנחת פרח לבנדר יבשים בארונות ומקומות אחסון.

סילוק יתושים: הבערת שמן לבנדר, הנחת קערת חומץ בפתחי הבית מונעי כניסת יתושים.

סילוק נמלים: ריחות קינמון וציפורן דוחים נמלים.

הרחקת יונים: – למידע נוסף בנושא זה – הרחקת יונים

אמנם רעילותם של החומרים השונים משתנה, אך עם זאת חשוב להיוועץ עם איש מקצוע הן לגבי ההכנות הדרושות בעת הריסוס והן לגבי ההתנהגות לאחר הריסוס.

חשוב לזכור כי לחומרים שונים ישנה השפעה שונה על מזיקים:
חלק מהמזיקים יעלמו מיד עם ההדברה ואחרים ייעלמו בהדרגתיות לאורך מספר שבועות לאחר ההדברה. גם אם נמצא מספר מזיקים בסביבתנו אין הדבר מעיד על כך שההדברה לא הצליחה.

מידע נוסף אודות שיטות ההדברה וחומרי ההדברה השונים ניתן למצוא במילון ההדברה שבאתר.