עש המזון – האם הוא מסוכן ואיך נפטרים ממנו?

את המזון שבני אדם אוכלים אוהבים גם לא מעט חרקים. אחד מהם הוא עש המזון, שאוהב לאכול גם דגנים וגם קטניות וגם תבלינים וגם פיצוחים ועוד ועוד – ולכן עלול לגרום נזק ממשי בכל מטבח. בהתאם חשוב להכיר אותו, ולהבין איך נפטרים ממנו.

 

איך מנצחים את המלחמה נגד עש המזון?

הזמינו מדביר מוסמך דרכנו

מדבקות + מלכודות + ריסוס נגד עשי מזון

איתור של עש המזון + טיפול במחיר מדהים

רישיון המשרד להגנת הסביבה

 

לבירורים והצעת מחיר שאסור לפספס חייגו:

053-350-5746

הדברת עש המזון

איך נראה עש המזון?

לעש המזון 4 גלגולי חיים, ולכל אחד מהם מאפיינים אחרים:

צבע / מאפיין מיקום
ביצים נקודות לבנות זעירות (בערך חצי מילימטר) שנראות כמו אבקה גרגרית ביצי עש המזון נמצאות תמיד על המזון או בקרבתו
זחלים גוף בצבע בהיר, לבן עד צהבה, ראש כתום או חום בתוך האריזות הנגועות או עליהן
גלמים קורי משי דקיקים שמרכיבים את הפקעת בסדקים בקיר, בחיבור של הקיר לתקרה, בצירים בדלת ארון המזווה ובמקומות נסתרים אחרים
פרפר צבע חום אפרפר, גודל סנטימטר מרחפים בארונות ובחלל המטבח

 

עש המזון איך להיפטר ממנו במהירות?

מזון נגוע בביצים או בזחלים עלול להיות מזוהם, ומן הסתם אף אחד לא רוצה להשתמש בו. בהתאם עולה השאלה מה עושים נגד עש המזון. האפשרויות הנפוצות הן ריסוס ומלכודות מסוגים שונים. עוד לפני הפעולות האלה חשוב מאוד לעבור על כל תכולת הארון, ולהיפטר מכל מזון נגוע או חשוד כנגוע (כולל להוציא את שקית האשפה מהבית). הפעולה הבאה היא ניקוי יסודי של הארון.

 

הדברת עש המזון במגוון שיטות מוצלחות – רק איתנו

* מלכודות חשמליות – מכשירים שמבוססים על UV ומחשמלים מעופפים שונים. המטרה היא חיסול פרפרי העש כדי שלא יטילו עוד ביצים ויחמירו את הבעיה.

* מדבקות – רצועות דביקות שמושכות אליהן את החרקים הבוגרים באמצעות פרומונים (כימיקלים שמפעילים את חוש הריח של עש המזון). בדרך זו החרקים לא יכולים להתעופף חופשי ולמעשה מתים.

* ריסוס – ריסוס בתוך הארונות שבהם התגלו ביצים וזחלים. פעולה זו מבטיחה את השמדת עש המזון על כל הגלגולים והמופעים שלו.

 

ריסוס נגד עש המזון – האם יש תרסיס ביתי יעיל?

חשוב להדגיש שאין תרסיס ביתי יעיל נגד עש המזון – לא נגד הפרפרים הבוגרים, לא נגד הגלמים, לא נגד הזחלים ולא נגד הביצים. הסיבה לכך היא שרוב הזחלים והביצים נמצאים בתוך אריזות מזון ולכן הם מוגנים מפני תרסיסים קוטלי חרקים למיניהם. בנוסף ריסוס ע"י אדם שאינו מומחה במטבח עלול לגרום לנזק בגלל החשיפה לכימיקלים בעייתיים.

 

ריסוס מקצועי נגד עשי מזון – רק כשאין ברירה

ריסוס מקצועי, עם חומרי הדברה שרק מדבירים עם רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה מורשים להשתמש בהם, מוביל לתוצאה הרצויה. עוד כדאי לדעת שאנחנו מעדיפים להשתמש באמצעים האחרים כדי לפתור את הבעיה, ומבצעים ריסוס עם חומרי הדברה רק כשהמצב מחייב זאת. במקרה כזה הריסוס הוא עם חומרים ברעילות מינימלית שמתפרקים בהדרגה ונשארים אפקטיביים לזמן ארוך.

 

האם עש המזון מסוכן?

עש המזון לא פוגע ישירות בבני אדם. לעומת זאת אכילת מזון נגוע בביצים או בזחלים של החרק הזה עלולה לגרום לזיהום של מאכלים שונים ואכילתם עלולה להסתיים במקרים מסוימים בכאבי בטן, בחילות, הקאות וכו'. זו הסיבה העיקרית לצורך להזמין חברת הדברה שצברה ניסיון בתחום, ורצוי בהקדם מפני שעש המזון עלול להתרבות במהירות.

 

מלכודות או מדבקות נגד עש המזון מה יותר יעיל?

גם מלכודות וגם מדבקות יכולות להיות יעילות מאוד. הבחירה ביניהן היא בעיקר לפי כמות הנגיעות. בכל מקרה חשוב למקם את האמצעי הנבחר בנקודות מדויקות כדי שההדברה תושלם בזמן קצר ככל האפשר. לפעמים ההמלצה תהיה לשלב גם מלכודת חשמלית וגם פסי הדבקה, ולפעמים גם ריסוס כדי לוודא שאף עש לא יאכל מהאוכל שלכם.

 

איך מטפלים בעש המזון כדי שלא יחזור?

מדביר עש המזון עם ניסיון יודע איך לחסל את כל גלגולי החיים של החרק שנמצאים אצלכם במטבח.

על מנת לשמור על המזווה נקי מביצים וזחלים חדשים, חשוב להקפיד על 3 כללים:

1. בדיקת מוצרי מזון לפני הקנייה ובמיוחד כשקונים מוצרים על המשקל – כמעט תמיד עש המזון נכנס לבתים בגלל מוצרי מזון שאוחסנו בחנות או יוצרו במפעל בתנאים לא נאותים.

2. אחסון בטוח – מוצרים כמו פסטות, קמחים, תבלינים, פיצוחים, קורנפלקס, אורז וקטניות צריכים להיות מאוחסנים בקופסאות אטומות, רצוי מזכוכית – כך שעש המזון לא יוכל לחדור אליהם.

3. בדיקה של הארונות שבהם יש מזון לפחות פעם בחודש – כדי לזהות מיד כל סימן לנוכחות עש המזון ולטפל בבעיה לפני שהיא מתפשטת. כמו כן מומלץ לזרוק מוצרים שפג התוקף שלהם.

 

מה עושים אם רואים חורים קטנים באריזות מזון אבל לא מבחינים בעש?

חורים קטנים באריזות מזון לא נגרמים מעצמם, אלא כתוצאה מחדירת ביצים וזחלים. בהתאם מדובר בסימן מובהק לנוכחות של עש אצלכם בארון – אסור להתעלם מהבעיה מפני שהעש רק יתרבה ויפגע בעוד ועוד מזונות.

 

תשובות לשאלות ששאלתם אותנו

כמה זמן אחרי ריסוס נגד עש המזון אפשר לחזור לבית?

יש הנחיות שונות למבוגרים ולתינוקות או ילדים, וגם עבור נשים בהריון ואוכלוסייה המבוגרת יש המלצות ספציפיות. בכל מקר לפני ההדברה תקבלו מאיתנו מידע מפורט ספציפי עבורכם.

כמה זמן נמשכת הדברת עש המזון?

בדרך כלל בין 30 דקות לשעה וחצי.

האם עש המזון מופיע גם בחורף?

עש המזון אוהב טמפרטורות גבוהות וגם לחות גבוהה, אבל האקלים בישראל גורם לכך שהוא עלול להופיע בכל ימות השנה.