מקצוע המדביר הוא מקצוע חשוב ומשפחות רבות שוכרות את שירותיו של מדביר פעם אחת בשנה לפחות. המקצוע דורש מקצועיות רבה, הבנה בחומרים והכרה של בעלי חיים. החשוב מכל הוא האחריות הרבה שדורש המקצוע, שכן מדביר שאינו עושה את עבודתו בצורה נכונה עלול לגרום לנזק קשה ולסכן את בריאותם של בני אדם ובמקרים קיצוניים אף לגרום למוות.

לימודי הדברה

אדם שמעוניין להיות מדביר צריך להוציא רישיון מטעם המשרד לאיכות הסביבה, כאשר על מנת לקבל את הרישיון יש צורך להציג תעודת יושר ולעבור קורס של חודשיים דרך משרד הבריאות או המשרד לאיכות הסביבה.

הצורך בתעודת יושר עולה שכן תפקידו של המדביר כולל שהייה בבתים של אנשים בזמן שאלו מתבקשים לצאת מביתם לצורך ההדברה, כחלק מהכנת הבית להדברה.

בקורסי הדברה נלמדים תכנים הכוללים הכרה של חומרים המשמשים להדברה, מהי הדרך הנכונה להתנהלות עם חומרים מסוכנים, באיזה חומר נכון להשתמש בכל מקרה של מזיקים, איך להתגונן באופן אישי מהחומרים, כיצד להגן על דיירי הבית או המקום וכיצד להימנע מנזק סביבתי.

בקורסים מועברות הדרכות כיצד להתמודד עם הדברה במקומות שונים החל מבתים פרטיים, בניינים, אזורי חקלאות, מחסנים, אזורי תעשייה ועוד.

בסוף הקורס נדרשים המועמדים לעבור מבחן ורק לאחריו ניתן לקבל את הרישיון, כאשר עבודה כמדביר ללא רישיון היא עבירה על החוק.

המשרד לאיכות הסביבה מנפק ארבעה סוגים שונים של היתרי הדברה:
* היתר לקטילת חרקים
* היתר לקטילת מכרסמים
* היתר איוד מוגבל
* היתר איוד בלתי מוגבל

סוג ההיתר לכל מדביר מופיע על גבי היתר ההדברה. למדביר מותר לבצע רק פעולות הדברה בהתאם לסוג ההיתר שברשותו.

למרבה הצער ולמרות הצורך ברישיון על פי חוק, אנשים רבים המפרסמים עצמם כמדבירים פועלים ללא רישיון וללא הסמכה מסודרת. לכן הדבר הראשון שצריך לבדוק כאשר מחפשים מדביר הוא את הרישיון החוקי. חשוב לא להתבייש לבקש מהמדביר לראות את תעודת ההסמכה ואת רישיון העסק שלו.

דרך טובה למצוא מדביר טוב ואמין היא בדרך של המלצות או היכרות קודמת. שאלו חברים ומכרים האם יש להם ניסיון חיובי עם מדביר והאם ההדברה אכן טיפלה במזיקים מבלי לגרום לנזקים אחרים.

מרבית המדבירים אכן מוסמכים ומנוסים בהדברה או טיפול של כל סוגי המזיקים, אך במידה ומדובר בבעיה ספציפית, למשל הרחקת יונים או לכידת נחשים, ישנם בעלי מקצוע המתמחים בייחוד בכך ולפעמים עדיף להזמין אדם העוסק בהרחקת יונים ולא מדביר כללי אשר עוסק יותר בהדברת נמלים.

היכן מוצאים מדביר?

ניתן להיתקל פעמים רבות בפליירים או פרסומים של מדבירים על לוחות מודעות ואפילו בתיבת הדואר. לעתים מוצעים בפרסומים מבצעים שיכולים להיות אטרקטיביים, אך חשוב לא להתרשם יותר מדי מביטויים מקצועיים ובכל מקרה לדרוש לראות רישיון ולשאול על ניסיון קודם.

בכל הנוגע למחיר ההדברה לכל סוג הדברה צריך להיות מחיר משלו. לכן כדאי להתקשר למספר מדבירים ולשאול למחיר בנוגע לסוג ההדברה, טיפול בנמלים, חולדות או הדברת טרמיטים ולוודא כי לא קיבלתם מחיר מופקע.

מדביר מיומן וטוב ישאל אתכם כבר בשיחת הטלפון הראשונה כמה שאלות על סוג התופעה ודברים נוספים על מנת להבין מה גודל הבעיה, באיזה סוג מזיק מדובר ויציין כמה תעלה העבודה בסופו של דבר.

במקרים בהם לא ברורה לכם מהי הסיבה למחיר הרגישו חופשיים לשאול את המדביר שכן יש מספר גורמים שיכולים לגרום להעלאה במחיר כמו בניין חדש בו התשתיות הוכנסו לארונות בתוך הקיר מה שמצריך יותר עבודה, או אילוצים בטיחותיים כמו הימצאותם של ילדים וחיות מחמד בבית.

חשוב להבין כי בניגוד לבעלי מקצוע אחרים אין טעם לבקש מהמדביר אחריות של 100% לביצוע העבודה אחרי הביקור הראשון.
המדביר צריך להתמודד עם חיות עקשניות במיוחד ובמקרים בהם מדבירים מרגישים לחץ מצד הלקוח לביצוע העבודה בזמן קצר, הם עלולים להשתמש ביותר מדי חומרים או בחוסר זהירות מה שעלול לגרום דווקא רק לנזק.
לכן בחרו את המדביר שלכם בצורה זהירה, בקשו רישיון ושאלו על ניסיון, אך הניחו לו לעשות את העבודה כפי שהוא יודע אותה.

מחפשים מדביר? ראו רשימת מדבירים מומלצים