עסקים רבים מחויבים על פי תקנות תקן איזו לבצע הדברת מכרסמים אחת לחודש. אולם מומלץ שהדברה לעסקים תתבצע גם בעסקים שאינם מחויבים על פי תקן, משום שאלה גורמים לנזק חמור לבית העסק, לסחורה המאוחסנת ולשוהים בו.

סוגי המכרסמים הנפוצים בארץ הם:

עכבר מצוי משקלו של העכבר הוא בין 15-18 גרם וצבעו אפור. תפוצתו בכל סוגי הקרקעות, איזורי המגורים, במשקים שונים ובשדות חקלאיים אולם מקום פעילותו העיקרית הוא בשדות, חצרות, מבנים ומחסנים. סוגי המזון העיקריים הינם: ירקות, זרעים וגרעינים. עכברים אלו יכולים לשרוד ללא מים תקופה ארוכה.

חולדה מצויה משקל החולדה נע בין 150 ל-250 גרם. מקום פעילותה הוא בחלקים גבוהים ויבשים במבנים כגון: קורות גג, עצים, גרוטאות ועוד. לחולדה חושים חדים במיוחד. היא ניזונה בעיקר מפירות אך גם מגוזלים וביצים. מסוגלת לשרוד ללא מים תקופה ארוכה.

חולדת החוף מקום פעילותה בקירבת מים כגון ביוב, אפיק נחלים, סמוך לתחתית מבנים או מרצפות. מזונה מבוסס על בעלי חיים חסרי ישע והיא זקוקה למים בכמויות גדולות על מנת לשרוד.

נזקי מכרסמים נחלקים לכמה חלקים:

נזק בריאותי המכרסמים ידועים בהפצת מחלות מסוכנות לאדם.

נזק לרכוש למכרסמים יכולות כרסום של ציוד, אביזרים ואף כבלי חשמל שעלולים לגרום לקצר.

נזק למזון – המכרסמים מסבים נזק באמצעות כרסום והפרשות.

מטרד – מכרסמים גורמים לרתיעה, גועל ובהלה.

חשוב להתאים את שיטת ההדברה למצב הקיים בשטח. יש לבחון את אופי השטח, מצב הנגיעות, מקומות המועדים לפורענות ועוד.

ההדברה מתבצעת בשיטות שונות כגון: פיזור רעל עכברים, הצבת מלכודות עכברים, הצבת מיכשור אלקטרוני, ריסוס וכו'. ישנן שיטות הפוגעות במכרסמים באופן פיזי ואף הורגות, וכן שיטות אחרות ידידותיות אשר אינן פוגעות במכרסמים.

שיטות הדברת מכרסמים:

מלכודותהצבת מלכודות ותאי האכלה סגורים אשר מסומנות וממופות לצורך מעקב. המלכודות אינן פוגעות במכרסמים פיזית ומומלצות כאשר מדובר בבית מגורים וכאשר מדובר במספר פרטים בודדים שחדרו לבית.

רעל שיטה זו מומלצת כאשר רמת הנגיעות במכרסמים גבוהה ביותר ואינה מומלצת בבתים פרטיים. הבעיה העיקרית ברעלנים היא יכולתם של החולדות להתריע לשאר הפרטים על המזון המורעל.השיטה הינה שימוש ברעל מושהה שמתחיל להשפיע רק כעבור מספר ימים, כך שהחולדה אינה מקשרת בין המזון המורעל לבין המוות.
המזון מונח בתוך תאי האכלה סגורים שתורמים לתחושת הביטחון של החולדה. החולדה אוכלת את האוכל המורעל והכלי מבטיח את ביטחונה.

מלכודות דבק מלכודות אכזריות ביותר שבדרך כלל אינן יעילות נגד חולדות שמצליחות להשתחרר בהפעלת כוח רב.

מבריח עכברים אלקטרוני המכשיר מפזר גלים אולטרה סוניים בתדרי קול שאינם נעימים לאוזני המכרסמים ומבריחים את העכברים. ניתן להניח את המכשיר בכל מקום ושטח הכיסוי עומד על שטח פתוח של 250 מ"ר. השיטה ידידותית לסביבה ולעכברים אולם לא הוכח לחלוטין שהיא אכן פועלת.

חשוב להבדיל בין צורך בהדברה מקומית של פרט אחד או שניים שחדרו לביתכם או לעסק לבין הדברה כוללת של מספר רב של פרטים שמצאו מחסה בשטחכם.

לרב כאשר מדובר בפרט או שניים ניתן לבצע הדברה באופן עצמאי על ידי רכישת מלכודת והצבתה בביתכם. אולם כאשר מדובר במספר פרטים או כאשר אינכם מצליחים ללכוד את הפרטים המעטים, יש לפנות למדביר מקצועי אשר יבצע עבודה מקצועית ויעילה שתעזור לכם להיפטר במהרה מהמכרסמים המזיקים.

חברת ההדברה צריכה להיות מנוסה, מקצועית ובעלת רישיונות ממשרד הגנת הסביבה שכן שימוש ברעלים להדברה עלול להיות מסוכן גם לסביבה ולשוהים בשטח בו מעוניינים לבצע הדברה.