העכברים הם מכרסמים ששייכים למשפחת העכבריים. בארץ משפחה זו כוללת תשעה מיני עכברים, וביניהם העכבר המצוי והחולדה.

לעכברים חושים חדים מאוד והם פעילים בעיקר בשעות הלילה ובמשך היום מתחפרים במחילות מתחת לאדמה או על העצים, אולם יש מינים אשר פעילים גם בשעות היום. העכברים יכולים לחיות בחבורה או לבד, כאשר במקום שיש מזון בשפע, בדרך כלל בקרבה לאדם, הם יוצרים חבורות גדולות.

עכברים מיטיבים לטפס, לשחות, ולקפוץ והם יכולים להגיע לכל מקום בבית במחסן או בחצר.

העכברים הם לרוב צמחוניים ואוכלים ירקות, פירות וזרעים, אך יש גם מינים שאוכלים חרקים ושבלולים ואפילו פגרים של עכברים מתים.
המינים שחיים בקרבת האדם הם בדרך כלל אוכלי כל.

לעכברים יש שיניים חותכות חדות ומפותחות מאוד, ועל השיניים הטוחנות יש גבשושיות שעוזרות להם בטחינת האוכל. השיניים החותכות עוזרות להם להיכנס למקומות סגורים, לכרסם שקים וקופסאות, להרוס את הפלסטיק שעוטף את הכבלים בבית, או בחצר ואפילו כבלי חשמל מרכזיים.

עכברים מתרבים בקצב מהיר, יש להם תקופת הריון קצרה יחסית, הם ממליטים הרבה צאצאים ומספר הגורים בהמלטה יכול לנוע בין גור אחד ל-12 גורים. תוחלת החיים של העכברים היא קצרה, רבים מהם מתים בטבע עוד לפני שמלאה להם שנה, אך העכברים שגרים בקרבת האדם וניזונים מהמזון שהם מוצאים יכולים להגיע גם לגיל של שנתיים או שלוש שנים.

העכברים חיים ביערות ובשטחים פתוחים בטבע בצמוד למקור התזונה החיוני להם. ולכן הם נמצאים בעיקר בקרבת האדם, הם ניזונים מהאוכל שלנו והתפשטו בעקבות התפשטות האדם ברחבי העולם.

העכבר המצוי, חולדת החוף וחולדה מצויה – כולם יחד מהווים את מין היונקים הנפוץ ביותר בעולם, פרט אולי לאדם שהפיץ אותם.

עכבר מצוי

העכבר המצוי – או בשמו היותר פופולארי עכבר הבית, הוא מכרסם קטן ועדין, אורך גופו כ-7.5 ס"מ, אורך זנבו כ-7 ס"מ ומשקלו הממוצע הוא 14 גרם.

העכבר המצוי התפשט וניתן למצוא אותו היום בכל חלקי הארץ. יש לו פרווה חומה-אפורה בגב ולבנה בצידי הגוף, בצפון הארץ העכברים כהים יותר מאשר בדרומה.

עכבר מצוי מתאקלם בקלות בישובי האדם וגורם לזקים כבדים ליבולים בשדה, לאסמי תבואה, לכבלי חשמל וטלפון ולמזון לא מוגן בבית. עכברים משמשים כפונדקאים למחלות רבות, העכברים והחולדות שמגיעים מהביוב מזהמים את המזון בבית או במחסנים ויכולים להעביר מחלות זיהומיות כמו דבר, טיפוס וכלבת, לכן כאשר ישנה תקיפה שלהם, הדברת עכברים היא בלתי נמנעת.

לכידת עכברים

במידה ומצאתם עכבר בביתכם תוכלו להיעזר במספר שיטות לכידה עצמית לפני שקוראים למדביר מקצועי, אשר כוללות ברובן מלכודות עכברים:

 • מלכודות רשת
  מלכודת שניתן להניח עם הפתח כלפי החור או המחילה, בתוך המלכודת יש לשים חתיכת אוכל – גבינה תעשה את העבודה. כשהעכבר נכנס ואוכל מהגבינה הוא משחרר את המנגנון שסוגר עליו את הכלוב. מה לעשות אם העכבר אח"כ, זאת כבר החלטה שלכם.
 • מלכודת קפיץ
  גם במלכודת זאת יש לשים חתיכת גבינה במרכז המלכודת, כשהעכבר אוכל את הגבינה הוא משחרר את הקפיץ שסוגר עליו את המלכודת.
 • מלכודת דבק
  דבק ששמים על משטח קלקר באזור שהעכבר מסתובב בו, כשהעכבר עובר הוא נתפס בדבק ולא יכול לזוז יותר.
 • רעל עכברים
  חומר כימי שמפזרים. יש לשים לב שאם החלטתם על הפיתרון הזה יש לוודא שילדים, כלבים וחתולים לא יגיעו אל הרעל לפני העכבר.

אם כל זה לא עבד, אולי זה הזמן להתקשר למדביר מקצועי.

לאחר שהצלחתם להדביר את ביתכם מעכברים כדאי לאטום את כל החורים ואת כל החריצים הקטנים בקירות, בדלתות ובגגות, ובכל מקום אחר שעכבר יכול לעבור דרכו, ואת הכבלים של הטלפון, החשמל והמחשב להעביר בצינור פלסטיק קשיח.