מכרסמים רבים קיימים בעולמנו, חלקם כלל אינם באים במגע או מפגש עם בני האדם וחלקם  נמצאים בסביבה המשותפת להם ולבני האדם, באשר הם.

חלק מן המכרסמים הללו הם מכרסמים מעבירי מחלות ולא מומלץ לאפשר להם לשהות בבתים או בקרבת בני אדם ורצוי למנוע הגעתם מלכתחילה באמצעות הדברה.

העכבר

מכרסם קטן יותר מחולדה, צבעיו הם חום, שחור, אפור והגרסא הלבקנית שלו – לבן. לרוב נמצא עכברים בבתים הממקומים גיאוגרפית ליד שדות ושטחים פתוחים, אם כי ניתן למצוא עכברים גם בערים מתועשות. קצב ההתרבות שלהם אדיר, הנקבה יכולה להגיע לכ-10 מחזורי הריונות בשנה כאשר כל הריון נמשך כ-20 יום בלבד ובכל המלטה יש עד 10 גורי עכברים. העכבר הקטנטן מכרסם בערך כל דבר ופועל בעיקר בלילה ומסתתר במחילות. קראו עוד על הדברת עכברים.

החולדה

החולדה או בשמה הנוסף, העכברוש, היא גדולה יותר, כמעט פי שלוש מעכבר ובעלת צבע כהה יותר וזנב ארוך יותר, מצוייה דווקא יותר בערים ובמקומות גבוהים, אם כי, שוב יש מספיק יוצאים מן הכלל. בארץ מצויים שני זנים עיקריים: חולדת החוף וחולדת עליית הגג אשר לה כושר טיפוס מדהים דרך כל משטח כמעט ( אפילו דרך דרכי הביוב).

החולדה היא בעלת תושיה ובדרך כלל תיכנס לבתים מתוך בקרנות בעיקר וגם מתוך רעב.היא פעילה בעיקר בלילה ולנשיכותיה תוצאות קשות, סימנים קשים וזיהומים המתלווים אליהן. לחולדה, בדומה לעכבר, כושר רבייה מרשים ביותר, לה יש כחמישה מחזורי הריונות בשנה, כל הריון נמשך גם כן, כ-20 יום כשבכל המלטה כשמונה גורים.

מכרסמים אלו גם אינם רצויים בבית משום שהם מכרסמי כל ונושכי כל וגם בעיקר משום שהם מעבירים מחלות קשות מאוד, הן כתוצאה ממקומות בהם מסתובבים הם והן כתוצאה מנשאות. קראו עוד על הדברת חולדות.

מחלות המועברות על ידי מכרסמים

  • לפטופירוזיס: או בשמה העברי "מחלת העכברת", מחולל המחלה מתמקם בדרך כלל בכליות של החולדה או העכבר ועל כן ההדבקה מתרחשת באמצעות מערכת השתן של המכרסם, בין אם במגע עם מי שתיה ורחצה ובין אם באמצעות מגע ישיר עם הפרשותיו של מכרסם זה או אחר. הסימנים למחלה זו הם חולשה, צמרמורות, כאבי ראש, דלקת עיניים והקאות. לעתים עלולה המחלה להתפתח לכדי דלקת קרום המוח, דימומים בעור ובריריות, צהבת, אי ספיקת כליות, הלם ומוות.
  • וירוסי הנטא למיניהם: קשת רחבה של וירוסים מאותה המשפחה, אשר גורמים לקריסה נשימתית חמורה ומועברים על ידי רוק של מכרסם, כלומר, אפילו בנשיכה או בשאריות שנותרו אחריו.
  • טיפוס:
  1. א. טיפוס המעיים, סלמונלה: אשר מועבר באמצעות מכרסמים ביתיים וסימניו הם הקאות, חום, שלשולים חריפים וכאבי בטן עזים. הסכנה בסלמונלה היא זיהום חמור והתייבשות העלולים להביא למצב של הלם ומוות.
  2. ב. טיפוס מוריני: אשר מועבר דרך פרעוש החולדה/ עכבר, באמצעות עקיצה וגורם לחולשה, צמרמורת, כאבים בכל הגוף חום וכאבי ראש עזים.
  • דבר: אמנם מוכר לנו מתקופת התנ"ך, אבל יכול בקלות לעבור מפרעוש העכבר או החולדה, גם כן על ידי עקיצה וזוהי מחלה קטלנית, הפגעת בבלוטות הלימפה, בריאות, בעור וממיתה בקלות יחסית.
  • וירוס נוסף, אשר מועבר דרך עיסוק בגללי מכרסם, או שריטת מכרסם ועלול להביא למחלה קשה של חום.

לכן, חשוב להדביר כנגד מכרסמים כמה שיותר מוקדם, גם על מנת שלא להתקל בהם ולנסות לתפוס אותם, שזה קרב די אבוד מראש, ובעיקר למען לא יתקרבו אלו בכלל את בתיכם ועל ידי כך, תחסכו מעצמכם ויושבי ביתכם תנאי תברואה קשים, מחלות רבות והרבה מאוד אי נעימויות במפגשים אקראיים יומיומיים עמם. קראו עוד על הדברת מכרסמים בישראל.